Polska gospodarka

i

Autor: shutterstock

Pozytywne prognozy KE dla Polski. Ale eksperci tonują optymizm

2022-02-11 6:03

Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny, wzrost PKB będzie niższy o ponad jeden punkt procentowy niż przewiduje Komisja Europejska. PIE tonuje również przewidywania dotyczące inflacji aż o 0,8 punktów procentowych. Jednak niezależnie od tego, które prognozy są bardziej bliskie prawdy, wygląda na to, że czeka nas gospodarczo bardzo trudny rok.

Szacunki Komisji Europejskiej dla Polski

Komisja Europejska podwyższyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,2 do 5,5 proc. Komisja zakłada silny wzrost konsumpcji wynikający ze zmian podatkowych zawartych w programie w Polski Ład oraz "niewielki uszczerbek" związany z inflacją. 

ZOBACZ Wzrost cen większy niż inflacja! Jest drożej o prawie 20 procent

"Szacunki te są jednak wątpliwe – bieżący konsensus prognoz wskazuje na drobne spowolnienie wzrostu z 5,7 do 4,8 proc. Prognoza PIE jest jeszcze bardziej pesymistyczna (4,3 proc.). Wbrew komentarzom KE, badania koniunktury konsumenckiej sugerują spowolnienie wydatków gospodarstw domowych" - przekazał w komentarzu dla PAP analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

Komisja Europejska prognozuje też, że w 2023 r. PKB spowolni do 4,2 proc. Łączny wzrost PKB Polski w latach 2020-2023 wyniesie 13,2 proc. i będzie najwyższy w UE. W listopadzie 2021 r. KE zakładała, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 5,2 proc., a w 2023 r. o 4,4 proc.

Przewidywania inflacyjne na 2022 rok

Zgodnie z aktualną prognozą Komisji inflacja HICP w Polsce będzie najwyższa w Unii - w 2022 r. wyniesie 6,8 proc. PIE nie zgodził się z tymi przewidywaniami KE.

"Wartość ta jest ewidentnie zbyt niska względem dzisiaj obserwowanych. Prognozujemy, że inflacja w 2022 roku wyniesie średnio 7,6 proc. - na taką samą dynamikę wskazuje również konsensus polskich prognostów. Niższej inflacji oczekują głównie zagraniczni ekonomiści, słabiej znający specyfikę naszego kraju" - zwrócił uwagę Rybacki.

Według KE w 2023 r. inflacja HICP w Polsce wyniesie 3,8 proc. W listopadzie ub. r. KE szacowała inflację w Polsce w 2022 r. na poziomie 5,2 proc., a w 2023 r. w wysokości 2,6 proc. (PAP)

Sonda
Czy poszedłbyś na demonstrację przeciw drożyźnie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze