Praca na emeryturze

i

Autor: Życie seniora

Praca na emeryturze

Dlaczego warto pracować i jak znaleźć pracę? 15 sprawdzonych pomysłów na dorabianie

Choć emerytura powinna być czasem realizacji naszych marzeń i planów innych niż zawodowe, jednak żeby podróżować, realizować swoje hobby, czy zdobywać nowe kompetencje, trzeba mieć pieniądze. Praca na emeryturze może być świetnym sposobem na zarobkowanie, utrzymanie aktywności i zdobycie nowych umiejętności.

Spis treści

 1. Jak znaleźć pracę na emeryturze?
 2. Dlaczego praca nam służy?
 3. Praca niezarobkowa
 4. Zalety starszych pracowników
 5. 15 pomysłów na pracę dla emeryta
 6. Przykładowe wynagrodzenie i stawki godzinowe - Warszawa, sierpień 2023

Praca zawodowa seniorom może przynieść wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i osobistych. Oto kilka z nich:

 • Dochód. Praca może zapewnić seniorom dodatkowy dochód, który może być wykorzystany na pokrycie kosztów utrzymania, takich jak czynsz, rachunki, jedzenie i opieka zdrowotna.
 • Aktywność. Praca może pomóc seniorom utrzymać aktywność fizyczną i umysłową, co jest ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
 • Społeczność. Praca może pomóc seniorom nawiązać nowe znajomości i zbudować więzi społeczne, co może zmniejszyć poczucie izolacji i samotności.
 • Szacunek. Praca może przywrócić seniorom poczucie własnej wartości i szacunku, co może pomóc im poczuć się bardziej spełnionymi i zadowolonymi z życia.
 • Cel. Praca może dać seniorom poczucie celu i sensu życia, co może ułatwić im poradzenie sobie z wyzwaniami starości.

Jak znaleźć pracę na emeryturze?

Jeśli jesteś seniorem, który rozważa podjęcie pracy, zachęcamy Cię do tego. Praca może przynieść Ci wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i osobistych.

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć pracę na emeryturze:

 • Przemyśl, jakie są Twoje zainteresowania i umiejętności. Co lubisz robić? W czym jesteś dobry? Pomyśl o tym, jakie prace mogłyby wykorzystać Twoje umiejętności i zainteresowania.
 • Szukaj pracy na emeryturze w Internecie. Istnieje wiele stron internetowych, które oferują pracę na emeryturze. Możesz też szukać pracy na emeryturze w lokalnych gazetach i czasopismach.
 • Skontaktuj się z organizacjami dla osób na emeryturze. Wiele organizacji dla osób na emeryturze oferuje pomoc w znalezieniu pracy. Mogą one pomóc Ci w stworzeniu CV, napisaniu listu motywacyjnego i znalezieniu ofert pracy.
 • Bądź otwarty na nowe wyzwania. Nie bój się spróbować nowych rzeczy. Praca na emeryturze to świetny sposób na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia.

Uwaga! Gdy jesteś emerytem możesz wszystko, bez przymusu osiągnięcia sukcesu lub obawy, że okażesz się śmieszny. 

Dlaczego praca nam służy?

Zazwyczaj o pracy emeryta lub rencisty mówi się w kontekście dodatkowych pieniędzy na utrzymanie. To oczywiście też jest ważne. Równie ważna jest aktywność ciała i umysłu seniora, jaką wymusza praca. Szczególnie aktywność umysłowa seniorów jest ważna dla zdrowia mózgu i opóźnienia jego starzenia. Żyjemy przecież coraz dłużej. Oto kilka powodów, dlaczego praca, jako jedna z aktywności jest nam potrzebna:

 • Pomaga utrzymać sprawność mózgu. Im bardziej aktywny jest mózg, tym mniej prawdopodobne jest, że będzie się starzeć i chorować.
 • Pomaga zmniejszyć ryzyko demencji. Demencja to grupa zaburzeń, które powodują pogorszenie pamięci, myślenia i zachowania. Aktywność umysłowa może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera.
 • Pomaga poprawić nastrój. Aktywność umysłowa może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć stres.
 • Pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości. Aktywność umysłowa może pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i sprawić, że seniorzy będą czuć się bardziej aktywni i zaangażowani w życie.

Praca niezarobkowa

Jeśli praca w rozumieniu angażującego ciało i umysł zajęcia nie jest Ci potrzebna do zarobkowania, to rozważ inne możliwe aktywności, które wypełnią Ci czas odzyskany na emeryturze:

 • Wolontariusz. Emeryci mogą wykorzystać swój czas i umiejętności, aby pomagać innym. Mogą pracować jako wolontariusze w szpitalach, szkołach, przytuliskach dla zwierząt lub innych organizacjach charytatywnych.
 • Działacz. Emeryci mogą działać na rzecz różnych spraw, które są dla nich ważne. Mogą pracować w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach lub klubach seniorów.
 • Podróżnik, inaczej turysta. Emeryci mogą wykorzystać swój czas i pieniądze, aby podróżować po kraju i świecie.
 • Hobbysta. Emeryci mogą wolny czas wykorzystać na uprawę działki, porządkowanie swoich zbiorów lub realizację hobby. 
 • Student. Emeryci mogą uczyć się języków obcych lub zdobywać nowe kwalifikacje. Warto skorzystać z oferty uniwersytetów trzeciego wieku, kursów komputerowych organizowanych przez domy kultury i biblioteki, czy nauki rękodzieła. 

Zalety starszych pracowników

Jeśli myślisz, że przeszedłeś/przeszłaś na emeryturę i nie masz już nic do zaoferowania światu – bardzo się mylisz. Starsi pracownicy mają wiele zalet w stosunku do młodszych pracowników. Oto kilka z nich:

 • Doświadczenie: Starsi pracownicy mają zazwyczaj więcej doświadczenia niż młodsi pracownicy. Dzięki temu mogą być bardziej wydajni i efektywniej wykonywać swoje obowiązki.
 • Wiedza: Starsi pracownicy mają zazwyczaj więcej wiedzy niż młodsi pracownicy. Dzięki temu mogą lepiej radzić sobie z trudnymi problemami i podejmować trafniejsze decyzje.
 • Zaufanie: Starsi pracownicy są zazwyczaj bardziej zaufani niż młodsi pracownicy. Dzięki temu pracodawcy mogą im powierzyć bardziej odpowiedzialne zadania.
 • Stałość: Starsi pracownicy są zazwyczaj bardziej stali niż młodsi pracownicy. Dzięki temu pracodawcy mogą na nich polegać, że nie zmienią pracy w krótkim czasie.
 • Odpowiedzialność: Starsi pracownicy są zazwyczaj bardziej odpowiedzialni niż młodsi pracownicy. Dzięki temu pracodawcy mogą im powierzyć więcej obowiązków.

15 pomysłów na pracę dla emeryta

Jeśli wciąż się wahasz, jaką pracę podjąć, wybraliśmy dla Ciebie kilkanaście propozycji, które być może Cię zainspirują:  

Doradca. Emeryci mogą wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę, aby udzielać porad innym. Mogą pracować jako doradcy biznesowi, finansowi, edukacyjni lub zdrowotni.

Bloger. Czasy, gdy komputer była dla seniora czarną magią, odszedł w zapomnienie. Wiele firm poszukuje kompetentnych specjalistów, którzy poprowadzą firmowego bloga, rodzaj dziennika sieciowego, gdzie w prosty sposób tłumaczone są branżowe pojęcia i zjawiska. 

Opiekunka dzieci. W tej pracy kluczowe jest doświadczenie w wychowaniu dzieci, cierpliwość i empatia. Doświadczone opiekunki dziecka są poszukiwane i nie skarżą się na brak ofert pracy. Jest dużo ofert w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i dorywczo dwa-trzy razy w tygodniu lub na godziny. Pod tym pojęciem może być także praca opiekuna przyprowadzającego dzieci ze szkoły na zajęcia pozalekcyjne. 

Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych. Obowiązki opiekuna mogą się bardzo różnić. Nie zawsze chodzi o pełną opiekę nad leżącym chorym, której mogą się podjąć tylko osoby sprawne fizycznie. Częściej jest to pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz pomoc i opieka nad osobami starszymi np. robienie zakupów, spacer, lektura, podanie gotowego posiłku. Są tu możliwości zatrudnienia zarówno w pełnym, jaki niepełnym czasie pracy trzy razy w tygodniu lub przez dwie-trzy godziny dziennie. 

Sprzedawca. Emeryci mogą pracować jako sprzedawcy w sklepach, na targach lub w Internecie. Do obowiązków sprzedawcy należy dbania o porządek w sklepie lub na stoisku, wykładanie towaru na półki, lady, bądź lodówki, prace porządkowe. Czasem również obsługa kasy fiskalnej. 

Recepcjonista. Na tym stanowisku dobrze radzą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni z doświadczeniem w administracji i umiejętnością obsługi urządzeń biurowych, obdarzeni takimi cechami, jak systematyczność, rzetelność i punktualność. 

Kasjer. Obsługa kasy fiskalnej wbrew pozorom nie jest trudna. Wielu pracodawców wymaga od kandydata jedynie: ukończonych lat 18, dyspozycyjności, komunikatywności i kultury osobistej. W zamian za to oferują przeszkolenie. 

Ochrona. Praca w ochronie mienia może mieć różne oblicza. Nie zawsze potrzebny jest super sprawny, umięśniony ochroniarz, częściej wymagana jest jedynie kultura osobista, czujna obecność i dozór obiektu handlowego. 

Kierowca. Póki młody emeryt jest sprawny może również realizować się w pracy kierowcy w niepełnym wymiarze godzin. Dla kierowców z kategorią B i D jest praca w godzinach porannych i popołudniowych - dowóz dzieci do szkoły i ze szkoły.

Twórca. Emeryci mogą wykorzystać swoje hobby i zainteresowania, aby tworzyć różne rzeczy, takie jak obrazy, rzeźby, biżuteria, muzyka lub literatura.

Nauczyciel. Emeryci mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, ucząc ich różnych przedmiotów, takich jak języki obce, historia, matematyka lub biologia, również w charakterze korepetytora. 

Biznesmen. Emeryci mogą założyć własną firmę i realizować swoje zamierzenia odmienne od dotychczasowej kariery.  lub pracować jako konsultanci dzielący się swoim doświadczeniem z młodszymi przedsiębiorcami i menedżerami. 

Konserwator – złota rączka. Potrzebne są osoby do obsługi budynków  biurowych i mieszkalnych. Wymagania to znajomość branż: elektrycznej, hydraulicznej, ogólnobudowlanej. 

Pracownik dorywczy. Emeryci mogą pracować dorywczo w różnych dziedzinach, takich jak gastronomia, obsługa klienta lub sprzątanie. Praca w niepełnym wymiarze godzin, kilka razy w tygodniu lub nawet kilka razy w miesiącu to dobre rozwiązanie na zarobienie pieniędzy, podtrzymanie więzi społecznych i zwiększenie poczucia własnej wartości. 

Praca zdalna. W dzisiejszych czasach coraz więcej prac można wykonywać zdalnie, w domu. Emeryci mogą wykorzystać tę możliwość, aby znaleźć pracę, która nie wymaga od nich wychodzenia z domu. Pracy zdalnej jest wiele, np. w zakresie pisania, tłumaczenia, programowania, obsługi klienta, marketingu i sprzedaży.

Przykładowe wynagrodzenie i stawki godzinowe - Warszawa, sierpień 2023

Praca na stoisku sprzedaży 24 zł/godz.

Opiekunka do dziecka 25-50 zł/godz.

Opiekunka seniora 30 zł/godz. 

Pracownik sortowni paczek 26 zł/godz. brutto

Magazynier 30 zł/godz. brutto

Osoba przyprowadzająca dzieci na zajęcia pozalekcyjne 150 zł brutto za dzień

Kierowca Bolt z licencją taxi 30-60 zł/godz. 

Pomoc księgowego na umowę zlecenie 4000-6000 zł mies.

Kierowca wozu z reklamą praca dorywcza 120 zł netto za 9 godz. 

Sprzątanie biura 23-30 zł/godz. brutto

Praca w ochronie 24/48 h 3400 zł netto mies.

Korepetytor 45-80 zł/godz. brutto

QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!

Pytanie 1 z 10
1. Oddany swej pracy zecer pracował w:
QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze