Praca sezonowa – gdzie i jak jej szukać?

2018-04-21 12:00

Nadchodzi lato, a wraz z nim gorący sezon dla wielu firm. Co roku pracodawcy z różnych sektorów szukają dodatkowych rąk do pracy. Stwarza to świetną okazję dla ludzi, którzy szukają nowych zawodowych wyzwań lub potrzebują dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Aby mieć pierwszeństwo przed innymi kandydatami, poszukiwania pracy na lato najlepiej zacząć już wiosną. Podpowiadamy, jak i gdzie jej szukać oraz o czym należy pamiętać.

– Pracę sezonową najłatwiej znaleźć w: budownictwie, turystyce, gastronomi oraz rolnictwie.
– Poszukiwania najlepiej zacząć wcześniej, aby zdążyć przed innymi kandydatami.
– Ofert można szukać w serwisach internetowych i portalach lokalnych, ale również na drzwiach sklepów lub restauracji.
– Szukając pracy za granicą należy korzystać tylko ze sprawdzonych firm i agencji zatrudnienia.
– Pamiętaj o podpisaniu szczegółowej umowy.

– Lato jest porą pracy sezonowej, która może być dodatkowym zastrzykiem gotówki dla domowego budżetu. Co roku pracodawcy szukają dodatkowych rąk do pracy w takich sektorach jak: budownictwo, turystyka, gastronomia czy rolnictwo – powiedziała portalowi Superbiz.pl Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Praca sezonowa nie musi być fizyczna
Praca na budowie wbrew powszechnej opinii nie musi oznaczać noszenia cegieł lub trzymania cały dzień w pełnym słońcu znaku „stop". Inżynierowie i managerowie projektów są latem równie intensywnie poszukiwani co pracownicy fizyczni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biur podróży, parków krajobrazowych czy ośrodków wypoczynkowych. Latem potrzebują dodatkowych pracowników do fizycznej pracy na miejscu – w barach i restauracjach, hotelach, ale też do działań „zakulisowych" – takich jak marketing i promocja. Jest też wiele ofert związanych np. z bezpośrednią lub telefoniczną obsługą klienta.

Sprawdź także: Dostają wizy, a znikają bez śladu. Tak oszukują polski system

Najwięcej typowo sezonowej pracy jest w rolnictwie. Pracodawcy potrzebują pomocy w gospodarstwie przy zbiorze warzyw czy owoców, jednak chętnie zatrudniają latem również przedstawicieli handlowych czy specjalistów ds. obsługi klienta.

Kiedy i gdzie szukać pracy sezonowej?
Najlepiej zacząć poszukiwania wcześniej, co zapewni nam pierwszeństwo przed innymi kandydatami, ale równie często zdarzają się ogłoszenia „praca od zaraz" i już dzień po wysłaniu zgłoszenia możemy mieć wakacyjne zajęcie – komentuje Aleksandra Pocheć.

Jak dodaje: „ofert warto szukać w serwisach internetowych z ofertami pracy, w portalach lokalnych, ale również na drzwiach czy witrynach sklepów lub restauracji".

Czytaj też: Niemcy chcą ograniczyć pieniądze na dzieci pracowników z zagranicy

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli szukamy pracy sezonowej za granicą. Jak podkreślają eksperci Work Services trzeba zachować wtedy dodatkowe środki ostrożności. „Należy korzystać tylko ze sprawdzonych firm albo agencji zatrudnienia o ugruntowanej pozycji na rynku. To może oszczędzić nieporozumień i rozczarowań na miejscu" – radzą.

Nie pracuj bez umowy!
– Ze względu na tempo zatrudniania do pracy sezonowej warto zwrócić szczególną uwagę na formalności, których dopełnić musi każdy pracodawca lub agencja zatrudnienia tymczasowego. Osoby planujące podjąć wakacyjną pracę zdecydowanie nie powinny uiszczać żadnych opłat w agencjach pośrednictwa, gdyż pracownik nigdy nie płaci za pośrednictwo w znalezieniu pracy – ostrzega Aleksandra Pocheć.

Eksperci Work Services radzą zaś, aby zwrócić także szczególną uwagę z kim zawieramy umowę – czy firma ma adres, siedzibę, dane kontaktowe i stronę internetową. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić lub np. już sam adres mailowy osoby, z którą się kontaktujemy wyda się podejrzany to lepiej zrezygnować niż później dać się oszukać.

Zobacz również: Cudzoziemcy potrzebni od zaraz

Kolejnymi ważnymi kwestami są ustalenie zakresu obowiązków, godzin wykonywania pracy oraz stawki wynagrodzenia i zasad jego wypłacania. Każdy pracodawca zobowiązany jest do podpisania umowy (np. zlecenie) z osobą podejmującą się pracy sezonowej. Taka umowa jest dla pracowników zabezpieczeniem ich praw – podsumowuje ekspertka MonsterPolska.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze