Pracodawcy chcą wiedzieć, kto jest w firmie zaszczepiony przeciwko COVID-19

2021-08-10 16:22

Program szczepień przeciwko COVID-19 trwa. Zaszczepić może się każdy dorosły jednym z czterech dostępnych na rynku preparatów. Niestety, zainteresowanie szczepieniami jest mniejsze niż zakładano. Tymczasem aż 80 proc. przedsiębiorców uważa, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, ilu pracowników jego firmy, a także kto konkretnie, jest zaczepiony przeciw Covid-19 – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Co to daje właścicielom firm? Taka wiedza ma ułatwić funkcjonowanie firmom i umożliwić organizację pracy w razie ewentualnych lockdownów. Czyżby za niezaszczepionych konsekwencje mieli ponosić zaszczepieni, którzy będą przywoływani do pracy pomimo lockdownu? Trudna jesień pomału nadchodzi. Niestety, pandemia nie odpuszcza.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi są ogólnodostępne. Niektóre firmy organizują szczepienia na swoim terenie lub nagradzają pracowników, którzy przyjmą preparat. "Zdecydowana większość przedsiębiorców (80 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji ilu pracowników jego firmy zostało zaczepionych. 20 proc. pracodawców jest temu przeciwne" - przekazała Konfederacja Lewiatan. O tym ilu pracowników zostało już zaszczepionych, chce wiedzieć aż 85 proc. średnich firm, 79 proc. małych oraz 70 proc. dużych. Większość pytanych przedsiębiorców (80 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, którzy konkretnie pracownicy są zaszczepieni. Jedynie 20 proc. badanych nie chce mieć takiej wiedzy. O tym, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni, chce być poinformowane 84 proc. średnich firm, 78 proc. małych i 72 proc. dużych. Skąd takie zainteresowanie przedsiębiorców? Odpowiedź jest prosta. Pandemia trwa i niewykluczone, że jesienią znów rząd będzie musiał wprowadzać lockdowny. Wówczas osoby zaszczepione być może będą musiały pracować stacjonarnie i w ten sposób firma będzie unikała lockdownu.

Z badania wynika, że 68 proc. pracodawców spodziewa się jesienią twardego lockdownu. Tyle samo nie wierzy, że ograniczenia, które prawdopodobnie pojawią się jesienią nie zagrożą działaniu firm. Z kolei 65 proc. pracodawców uważa, że ich firmy są przygotowane do ewentualnych ograniczeń, które mogą zostać wprowadzone jesienią.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" przeprowadził w sierpniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy skorzystasz z trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze