konduktor pociągu

i

Autor: Shutterstock

Zmiana czasu

Pracujesz podczas zmiany czasu? Przysługuje ci specjalny dodatek do wynagrodzenia

2023-10-23 15:10

W ostatni weekend października, jak co roku, nadejdzie zmiana czasu z letniego na zimowy. Ta przekształcenie oznacza, że osoby zatrudnione na nocnych zmianach będą musiały przepracować dodatkową godzinę w celu wywiązania się ze swoich obowiązków. Teraz wyjaśnimy, kto może spodziewać się specjalnego dodatku do swojego wynagrodzenia z tego powodu.

Roczna zmiana czasu z letniego na zimowy jest zawsze zaplanowana na ostatnią niedzielę października. W roku 2023 przesunięcie wskazówek zegara o godzinę wstecz przypadnie na noc z 28 na 29 października. W wyniku cofnięcia czasu z 3:00 na 2:00 w nocy, pracownicy obecni na nocnej zmianie przepracują o godzinę dłużej, niż przewiduje to ich normalny grafik. To oznacza przekroczenie dziennego limitu czasu pracy, który wynosi osiem godzin.

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 80 kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do wynagrodzenia pracownika za dodatkową godzinę pracy, ponieważ przekroczył on dzienną normę czasu pracy, spędzając w niej ciągiem dziewięć godzin, zamiast standardowych ośmiu.

W takim przypadku pracownicy otrzymają nie tylko standardowe wynagrodzenie za godzinę nadliczbową, ale także specjalny dodatek. Wysokość tego dodatku będzie zależała od kategorii godzin nadliczbowych oraz od charakteru dnia. Bonusy te można podsumować następująco:

  • Pracownicy, którzy wykonywali swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedzielę lub święto (które nie jest dniem pracy zgodnie z ustalonym wcześniej grafikiem lub jest dniem wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto), otrzymają dodatek w wysokości 100% swojej pensji.
  • Jeśli praca w godzinach nadliczbowych miała miejsce w innych dniach niż wymienione powyżej, dodatek wynosić będzie 50% wynagrodzenia pracownika.

To oznacza, że ze względu na nocny charakter zatrudnienia, osoby, które w momencie zmiany czasu z letniego na zimowy wykonywały swoje obowiązki, otrzymają dodatek w wysokości 100% swojej pensji. Przedłużenie godzin pracy z ośmiu do dziewięciu obejmie pracowników z różnych branż, takie jak opieka zdrowotna (ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki), transport i komunikacja (kierowcy autobusów, motorniczy, kierowcy ciężarówki), bezpieczeństwo i ochrona (ochroniarze, wojskowi, policjanci, strażnicy miejscy), rolnictwo, hodowla oraz przemysł.

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?
Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie
Pieniądze to nie wszystko Rafał Trzaskowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze