Praca, biuro

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pracujesz w tej branży? Masz szczęście! Idą spore podwyżki płac

2021-09-06 12:16

Pracodawcy planują w 2022 roku podwyżki wynagrodzeń dla swoich pracowników. Przeciętnie może to być ok. 4 proc., ale są branże, gdzie będą one dużo większe. Znaczących podwyżek mogą spodziewać się zatrudnieni w firmach technologicznych i budowlanych. Duże pieniądze mogą dostać przedstawiciele najbardziej cenionych na rynku zawodów

Na 2022 r. pracodawcy zaplanowali wzrost wynagrodzeń dla swoich obecnych pracowników o 3,8 proc. - wynika z badania firmy doradczej Willis Towers Watson (WTW), na które powołuje się „Rzeczpospolita”. Badanie WTW w Polsce obejmuje 379 firm, w większości prywatnych spółek z zagranicznym kapitałem i dużych krajowych przedsiębiorstw. Wysokość podwyżek to więcej niż zakładana na przyszły rok inflacja. Jedna czwarta z ankietowanych przedsiębiorstw zakłada podwyżki większe, rzędu 5-7 proc. To głównie firmy technologiczne i budowlane. Większe pieniądze dostaną przedstawiciele najbardziej poszukiwanych na rynku profesji oraz najcenniejsi dla przedsiębiorstw pracownicy.

- "Najwięcej dostają najcenniejsi dla firmy, tzw. top performers. W tym roku ich podwyżki były w Polsce średnio 2,4 razy większe niż te, które trafiły do pozostałych pracowników. W rezultacie połowa budżetu podwyżkowego przypada na jedną trzecią kluczowych pracowników – na strategiczne zespoły i stanowiska w firmach" - podaje „Rzeczpospolita”.

Gigantyczna podwyżka prądu. Zobacz, o ile więcej zapłacisz?

Wielkość podwyżek zależy od branży. Tam, gdzie brakuje pracowników, pracodawcy oferują specjalistom nawet dwukrotność pensji. Dzieje się tak w budownictwie, branży IT czy centrach usług dla biznesu. Do tego dochodzi praca zdalna, która otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy. 48 proc. ekspertów IT przyznaje, że otrzymali w ciągu ostatniego roku ofertę pracy od firmy, która nie posiada biura czy przedstawicielstwa w Polsce.

Tańczące z promocjami 03.09
Sonda
Czy popierasz podwyżki dla polityków?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze