Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki odniósł się do rosnącej inflacji

Premier radził dogrzewać dom przed zimą. Na docieplenie zostaną wydane miliony złotych

2022-07-14 6:02

W związku ze spodziewanymi niedoborami węgla w sezonie grzewczym, premier Mateusz Morawiecki radził docieplić domy. Wygląda jednak, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska wyda 855 milinów euro (ok. 4 mld zł) na termoizolację budynków wielorodzinnych w Polsce.

Mateusz Morawiecki kazał docieplać domy. Tymczasem termomodernizacja bloków może zostać dofinansowana

Rząd przyjął na posiedzeniu projekt ministerstwa rozwoju i technologii na kompleksową termoizolację istniejących już budynków wielorodzinnych oraz na stawianie nowych budynków komunalnych i socjalnych. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie właściciele budynków wielorodzinnych (w tym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) będą mogły uzyskać grant pokrywający do 41 proc. kosztów termomodernizacji.

Ponadto w przypadku budynków komunalnych, będą granty i premie wysokości 90 proc., o ile źródła ciepła zostaną wymienione na nieskoemisyjne, lub budynek zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej. Wygląda więc na to, że spora część Polaków nie będzie musiała się obawiać sezonu grzewczego, bo nie będzie tak zależna od węgla.

Kongres 590 - Wojciech Dąbrowski, prezes PGE | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Ponadto dzięki ustawie będzie można zyskać grant, który pokryje 50 proc. kosztów założenia odnawialnego źródła energii w budynkach wielorodzinnych.

Nowe budynki będą przygotowane pod nowe ogrzewanie. Dofinansowane będą również remonty

W ramach ustawy, gminy będą mogły otrzymać 15-25 proc. bezzwrotnego wsparcia na pokrycie kosztów przy budowie nowych mieszkań komunalnych i społecznych czynszowych. Podniesione zostaną również maksymalne poziomy wsparcia inwestycji, z 35 proc. na 60 proc. w przypadku mieszkań czynszowych i z 80 proc. na 95 proc. przy mieszkaniach komunalnych. Z kolei budynki zbudowane w ramach Budownictwa Socjalnego i Komunalnego będą mogły uzyskać grant OZE pokrywający 50 proc. kosztów instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zwiększona zostanie z 15 proc. na 25 proc. premia na remonty budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które zostały oddane do użytku przynajmniej 40 lat przed złożeniem wniosku (do tej pory dotyczyły tylko budynków oddanych do użytku przed 14 sierpnia 1961 roku). Podniesiona zostanie także premia termomodernizacyjna z 16 do 26 proc.

Sonda
Czym ogrzewasz mieszkanie?

Dofinansowanie dla 6 tys. budynków

Resort ocenia, że inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji będą zrealizowane w 1275 budynkach, z kolei remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych wspartych grantem MZG w 1885 budynkach. Remonty lokali komunalnych objętych termomodernizacji mają dotyczyć 940 budynków, zaś instalacje OZE trafią do 1800 budynków. OZE pojawią się również w 100 nowych budynkach TBS/SIM.

Najnowsze