Mateusz Morawiecki

i

Autor: TOMASZ GOLLA / SUPER EXPRESS

Skończył się polskie rezerwy węgla! Morawiecki w trybie pilnym wydał wytyczne

2022-07-14 16:32

Jak informuje Onet, Mateusz Morawiecki w środę 13 lipca nakazał spółkom Skarbu Państwa pilny wykup węgla. Jest to związane z opróżnieniem państwowych rezerw surowca. Premier miał zlecić PGE Paliwa oraz Węglokoks nabyć łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma zostać wykupiony do końca sierpnia, a sprowadzony do kraju do końca października.

Mateusz Morawiecki kazał spółkom Skarbu Państwa skup węgla

Niedawno Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków na twitterowym profilu, aby "postarali się o ocieplenie domu przed sezonem grzewczym". Jak z podał zauważył "Dziennik Gazeta Prawna" rząd szuka winnego sytuacji niedoboru węgla. Jak informuje Onet, premier wydał pisemny nakaz dla PGE Paliwa zakup 2,5 mln węgla, a dla katowickiego Węglokoksu skup 2 mln ton węgla. Zakup surowca ma zostać sfinansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał, że węgla w Polsce nie zabraknie. Poważnym problemem będzie niedobór węgla nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale dla ciepłowni.

Kongres 590 - Wojciech Dąbrowski, prezes PGE | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Rząd wprowadza ceny maksymalne węgla. Czy samemu doprowadzi do niedoborów?

W związku z wysokimi cenami węgla dla odbiorców indywidualnych, Andrzej Duda 12 lipca podpisał, która wprowadziła maksymalną cenę węgla wysokości 996,60 zł. Dystrybutorzy węgla mają dostawać 750 zł brutto do każdej tony węgla, którą sprzedadzą po obniżonej stawce. Ponadto każde gospodarstwo domowe może kupić maksymalnie trzy tony węgla w niższej cenie. Jak to w przypadku mechanizmu cen maksymalnych, rząd ryzykuje tym, że węgla zabraknie na rynku, lub dojdzie do spekulacji. Skutki zobaczymy dopiero w sezonie grzewczym.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze