Rząd przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma przynieść dużo korzyści

i

Autor: Getty Images

E-dokumenty

Prezydent podpisał ważną ustawę. Zobacz, co się zmieni

2023-06-19 14:45

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel - poinformowała jego kancelaria. Ustawa zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Kancelaria zaznacza, że korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.

mObywatel z podpisem prezydenta

 

Przygotowaną przez resort cyfryzacji i przedłożoną przez rząd ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili 9 marca. Później Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które Sejm rozpatrzył 26 maja. Posłowie przyjęli wówczas legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe. Kancelaria w poniedziałek poinformowała, że prezydent podpisał ustawę 14 czerwca. Celem ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji. Ustawa ma też doprecyzować warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przez aplikację - która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości. Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

 mObywatel - zakres usług

Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli. Przepisy przewidują też udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych, czy prawa jazdy.

Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji mObywatel?
Pieniądze to nie wszystko - Marcin Sołtys
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze