Nagroda specjalna za założenie konta firmowego w mBanku

i

Autor: gettyimages

Podatki

Firmy mają problem z rozliczeniem kosztów! Wszystko przez pracę zdalną

2023-05-17 7:31

Jak podaje Rzeczpospolita, zdaniem ekspertów przy wdrażaniu nowych przepisów Kodeksu pracy powstają kłopoty ze zwrotem kosztów. Wynika to z braku wytycznych dotyczących ustalania ryczałtu z tytułu pracy zdalnej.

Nowe przepisy Kodeksu pracy problematyczne dla firm

Za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy (DzU z 6 lutego 2023 r., poz. 240) od 7 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wykonywania obowiązków na odległość - przypomina dziennik.

Gazeta zapytała organizacje pracodawców, jak idzie wdrażanie nowych regulacji. "Z dyskusji prowadzonych w naszej organizacji wynika, że duże i średnie firmy raczej przyjęły porozumienia ze związkami bądź regulaminy pracy zdalnej. W niektórych zakładach na ukończeniu są negocjacje. Są też firmy, które nie zamierzają przyjmować aktów wewnątrzzakładowych i będą się opierać na okazjonalnej pracy zdalnej, indywidualnych porozumieniach bądź wnioskach grup pracowników określonych w kodeksie pracy (chodzi m.in. o kobiety w ciąży czy rodziców dzieci do lat czterech bądź ośmiu)" – powiedział "Rzeczpospolitej" Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Firmy musiały wypracować regulamin pracy zdalnej

Bartosz Sowier z Pracodawców RP zwrócił uwagę, że nowe przepisy nie były łatwe do wprowadzenia. "Należało na nowo ukształtować w tym zakresie akty wewnątrzzakładowe. Dodatkowo, firmy musiały wypracować systemy, które zagwarantowałyby możliwość składania wniosków o pracę zdalną okazjonalną, a to wbrew pozorom nie było łatwe" – ocenił.

Robert Lisicki jako największe wyzwanie wymienił zasady ustalania ryczałtu z tytułu kosztów takiej organizacji pracy. "Brak wytycznych spowodował, iż są one na rynku różnie ustalane. Dotyczy to podstaw (tj. przyjętych cen energii i dostępu do internetu), jak też sposobu rozliczania (tj. uśrednienie liczby dni pracy zdalnej bądź dokładne rozliczenie według dni albo godzin)" - zaznaczył.

Impact 2023 - Super Biznes
Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze