Kredyty hipoteczne

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Tyle wyniosą raty kredytów! Znamy kwoty

2023-04-05 1:13

Program "Bezpieczny Kredyt 2 proc. ma wejść w życie 1 lipca br., a "pierwsze decyzje kredytowe będą mogły się pojawić gdzieś około sierpnia - bo pamiętajmy, trzeba znaleźć mieszkanie, trzeba zawrzeć umowę przedwstępną - to jest cała procedura, a więc będzie kilka miesięcy tego roku, żeby tę sprawę załatwić". "Nie spodziewamy się, żeby tu były jakieś problemy" - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak szacunkowo będą wyglądały raty w programie Kredyt 2 proc.?

Wysokie raty, ale odporne na zawirowania rynkowe

Symulację kredytu przedstawił Tomasz Narkun ekspert nieruchomościowy, który informuje, że kredyt będzie oparty o raty malejące, polegające na tym, że w "strukturze raty spłacamy co miesiąc stałą kwotę kapitału oraz malejącą część odsetkową". Każda kolejna rata będzie niższa od poprzedniej- wyjaśnia ekspert.

Z jego obliczeń wynika, że przykładowo jeśli pożyczymy 300 tys. złotych, pierwsze raty będą wynosić 1.658 zł Ostatnia rata w 5 roku: 1.523 zł Ostatnia rata w 10 roku: 1.252 zł, a po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (tzw. annuitet)- czytamy na Twetterze Narkuna.  W innym przykładzie, ekspert wylicza, że jeśli pożyczymy od banku pół miliona, wtedy odpowiednio nasze raty będą wynosić 3.317 zł; 3.046 zł i 2.503 zł.

Kto może dostać kredyt na 2 procent?

 kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia. Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym wspólnie gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. 

  • Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani posiadać w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
  • Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.
  • Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych).
  • W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane) - podał resort rozwoju i technologii, który przygotował projekt.

Obawy o podbicie rynkowych cen mieszkań

Niestety jak ocenił resort Finansów, w opinii do projektu ustawy, przedstawiony program może mieć wpływ na wzrost średnich cen mieszkań (szczególnie mniejszych mieszkań i na rynku wtórnym w II poł. 2023 r.), nie rozwiązując problemu dostępności mieszkaniowej dla gospodarstw domowych średnio i mało zamożnych. 

Resort finansów w opinii informuje, że zaproponowane w omawianym projekcie ustawy rozwiązania stanowią silny czynnik propopytowy na rynku nieruchomości. Wraz z poprawiającą się sytuacją makroekonomiczną oraz rozpoczęciem funkcjonowania proponowanych programów można spodziewać się odbudowy popytu na mieszkania.

W ocenie MF proponowane działania oddziałowujące bezpośrednio na popyt mogą stanowić zagrożenie dla wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie – przed odpowiednim dostosowaniem podaży mieszkań. To z kolei może mieć wpływ na wzrost średnich cen mieszkań (szczególnie mniejszych mieszkań i na rynku wtórnym w II poł. 2023 r.), nie rozwiązując problemu dostępności mieszkaniowej.

Sonda
Czy tanie kredyty dla młodych to dobry pomysł?
Super Biznes - Łukasz Młynarkiewicz, Wiceprezes Zarządu PEJ sp. z o.o. - E23: PL for UA
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze