pieniądze

i

Autor: getty images

Rząd przyjął projekt ustawy

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Sprawdź, ile zaoszczędzisz

2022-08-24 9:43

Rząd przyjął we wtorek kilka projektów ustaw, w tym m.in. akt wprowadzający dopłaty dla osób korzystających z ogrzewania innymi paliwami niż węgiel oraz ustawę, przedłużającą tarczę antyinflacyjną. Jak wskazano, wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

Tarcza antyinflacyjna - stawki obniżek

Jak wynika z założeń ustawy podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc.), stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).

"Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność" - napisano w komunikacie rządowym.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

„Mamy wsparcie dla ogrzewających domy węglem, jest przedłużenie tarczy antyinflacyjnej na gaz, energią i paliwa, dzisiaj dochodzą dopłaty do innych nośników, czyli LPG, peletu czy drewna, i wreszcie jest taryfa, która pozwoli rodzinom korzystającym z ciepła systemowego obniżyć wydatki. W przypadku rodziny, która do ogrzania mieszkania o powierzchni 70 m kw oraz wody używa ciepła opartego na węglu, będzie to korzyść ok. 1 tys. zł a w przypadku gazu ok. 4 tys. zł mniej. O tyle zapłacimy mniej tej wyjątkowej zimy, bo mamy horrendalne ceny gazu” – powiedział we wtorek w TVP Info wiceminister finansów Artur Soboń.

Udoskonalenie przepisów

Poza wydłużeniem działania tarczy antyinflacyjnej projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zawiera również zmiany, mające na celu „udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych. Z komunikatu KPRM wynika, że nowelizacja służy np. wyeliminowaniu pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych i niejasności oraz poprawie czytelności przepisów.

Dodano, że w projekcie proponuje się nowe zapisy, mające na celu uproszczenie np. realizacji obowiązków podatkowych w zakresie PIT (m.in. ułatwienie w systemie e-PIT dotyczące korzystania z ulgi dla rodzin 4+).

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze