Pawł Borys, prezes PFR

i

Autor: EAST NEWS Pawł Borys, prezes PFR

Przełom dla firm. Od teraz mogą wnioskować o umorzenia subwencji z tarczy PFR

2021-04-20 13:35

Umorzenie subwencji finansowej dla firm z Tarczy Finansowej PFR? Już dzisiaj pierwsze firmy mają udostępniane formularze umorzenia subwencji z tarczy finansowej PFR - wskazał we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Ocenił, że "poziom umorzeń osiągnie ok. 60-65 proc.; będzie to więc kwota ok. 35 do 40 mld zł."

  • Od dzisiaj przedsiębiorcy mogą składać wnioski o umorzenie subwencji z tarczy PFR

  • Dla większości z nich będzie to 75 proc. środków z tarczy PFR. Kto musi oddać pieniądze?

  • Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek u umorzenie subwencji? To wyjaśnił dziś prezes PFR Paweł Borys

Umorzenie subwencji z tarczy PFR

- Chcemy, by proces umorzeń przebiegał możliwie nowocześnie, sprawnie, w sposób zautomatyzowany, w oparciu o nowoczesne technologie" - mówił na konferencji prasowej szef PFR. Jak powiedział Borys, PFR spodziewa się, że "poziom umorzeń osiągnie ok. 60-65 proc.; będzie to więc kwota ok. 35 do 40 mld zł." Wyjaśnił, że PFR jest połączony z bazami Krajowej Administracji Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co ma "fundamentalne znaczenie, bo głównym warunkiem określenia wysokości kwoty umorzenia jest utrzymanie średniego zatrudnienia w ostatnich 12 miesiącach przez firmy". Dodał, że we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową Fundusz jest połączony z 17 bankami. "Za pośrednictwem bankowości elektronicznej tych banków przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o umorzenie subwencji finansowej z PFR" - powiedział.

- Już dzisiaj pierwsze firmy mają udostępniane formularze umorzenia" - wskazał Borys. Umorzenia, jak powiedział, następują dokładnie po 12 miesiącach. "Jeśli większość wypłat miała miejsce w maju, czerwcu ub.r., (...) zdecydowana większość tych decyzji o umorzeniach środków z tarczy będzie przypadała na okres maja i czerwca br. - zaznaczył. Wyjaśnił, że wtedy przedsiębiorcy będą otrzymywali informacje, jaka jest finalna kwota umorzenia oraz będą otrzymywali harmonogram dot. spłat pozostałej kwoty subwencji. 

Sonda
Czy dostałeś/eś jakąkolwiek pomoc finansową od rządu w czasie pandemii?
Sedno Sprawy - Paweł Borys

Kto musi oddać pieniądze z tarczy PFR?

Szef PFR podkreślił, że w sytuacjach stwierdzenia nadużyć lub też naruszenia przez beneficjentów rygorów sanitarnych, Polski Fundusz Rozwoju wystąpi o zwroty subwencji. "Potwierdzająco we współpracy z KAS prowadzimy kontrole w tych firmach" - powiedział Paweł Borys. Jak dodał, PFR "niezależnie od współpracy z organami, w oparciu o nowoczesne narzędzia analityczne prowadził analizę związaną z ryzykiem nadużyć".

- Tam, gdzie stwierdziliśmy nieprawidłowości, prosiliśmy firmy o zwrot (subwencji - PAP) albo wyjaśnienia - powiedział prezes PFR. Jak dodał, ryzyko nadużyć zostało ocenione jako relatywnie niskie, a "łączna liczba firm, w stosunku do których identyfikujemy nieprawidłowości, jest poniżej 1 proc. beneficjentów wszystkich środków z Tarczy". - W odniesieniu do 1 tys. 366 firm wysłaliśmy żądania zwrotu. Zdecydowana większość z nich - 1042 firmy - już tego zwrotu dokonała. Często były to wyniki błędów lub pomyłek" - dodał Borys i zaznaczył, że obecnie 324 firmy są w trakcie procedury zwrotu subwencji.

Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek u umorzenie subwencji?

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk poinformował, że formularz umożliwiający ubieganie się o umorzenie jest dostępny dla przedsiębiorców od 19 kwietnia. Wydawanie decyzji przez PFR rozpocznie się z kolei od 31 maja. Pierwszych spłat subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0 firmy będą mogły dokonywać od 25 czerwca. - Pierwsze tysiąc klientów otrzymało do swoich serwisów transakcyjnych naszą propozycję umorzenia" - powiedział Marczuk. Jak poinformował, w procedurze zastosowano "narzędzie znane z e-PIT, gdzie administracja już predefiniuje formularz do wypełnienia". Taki predefiniowany formularz ma otrzymać według Marczuka "do piątku 70 tys. przedsiębiorców".

Wiceszef PFR podkreślił, że wnioski o umorzenie można składać od momentu upłynięcia roku od otrzymania środków z Tarczy Finansowej, tj. jeśli przedsiębiorca otrzymał środki 30 kwietnia w dniu pierwszych wypłat, to dokładnie w ten dzień może złożyć wniosek o umorzenie.

- Istotne jest, aby przedsiębiorcy uważnie weryfikowali dane w predefiniowanych formularzach przesyłanych przez PFR, dbali o wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności wobec danych zawartych w rejestrach publicznych i je modyfikowali w razie potrzeby, a także sprawdzali dokładnie, jaki odnotowano spadek przychodów ze sprzedaży oraz jakich użyto kodów PKD w przypadku ubiegania się o wsparcie. Po podpisaniu formularza nie ma możliwości korekty zawartych w nim danych - przekazał Bartosz Marczuk i zaznaczył, że "w przypadku firm z sektora MŚP skumulowana strata będzie decydować o umorzeniu".

Kto i do kiedy musi oddać pieniędzy z tarczy PFR?

Spłata otrzymanych środków odbywać ma się w nie więcej niż 24 ratach, po upływie 13 miesięcy kalendarzowych licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym wypłacono subwencję. Bartosz Marczuk zapowiedział, że "uruchomimy postępowania wyjaśniające, ale tylko dla tych przedsiębiorców, którzy będą mieli wydaną przez PFR decyzję".

- Blisko 15 proc. firm może liczyć na umorzenie nie do 75 proc., tylko do 100 proc. subwencji - podsumował Borys.

Najnowsze