złotówka

i

Autor: Irontrybex

PSL proponuje emeryturę bez podatku i nowe 500 plus. Kto miałby je dostać?

2018-01-02 13:35

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowali swój program wyborczy przed tegorocznymi wyborami samorządowymi. Ludowcy proponują m.in. wprowadzenie emerytury bez podatku, 500 plus dla seniorów i pracowników ochotniczej straży pożarnej oraz likwidację zmiany czasu.

- Zależy nam na tym, aby emerytura brutto stała się emeryturą netto. Seniorzy podczas licznych spotkań podkreślali, że 40 lat pracy to wystarczający czas płacenia podatków. To byłby ogromny zastrzyk finansowy, dla emerytów - podkreślił podczas konferencji prasowej poseł PSL Paweł Bejda.

Zobacz koniecznie: Minister Rafalska przesądziła o losie 500 plus dla emerytów. Ważna decyzja

Ludowcy chcą również, aby świadczenie 500 plus obejmowało seniorów i strażaków z OSP. - Wystąpiliśmy z projektem ustawy w 2017 r. Niestety nie zostało to zrozumiane przez PiS. Wrócimy do tego tematu i będziemy chcieli, aby wszystkie kluby poparły ten projekt - zapowiedział Bejda. Dodał też, że jeżeli Wojska Obrony Terytorialnej mogą mieć co miesiąc 500 zł, to zdaniem PSL Ochotnicza Straż Pożarna też powinna być doceniona.

Z 500 plus wiąże się też kolejna propozycja Stronnictwa. Ludowcy chcą wprowadzić do programu "Rodzina 500 plus" mechanizm "złotówka za złotówkę", który spowodowałby, że wiele ubogi rodzin otrzymałoby świadczenie, które teraz nie jest im przyznawane, bo ich zarobki minimalnie przekraczają progi dochodowe. Według polityków PSL niemal 50 tys. rodzin w Polsce nie otrzymuje świadczenia 500 plus ponieważ nieznacznie przekraczają próg zarobków. Zaproponował, aby rodzice, którzy przekroczą ten próg o niewielką kwotę, mogli otrzymać świadczenie pomniejszone o tę kwotę.

Sprawdź też: 2018 rok przyniesie zmiany dla pracowników. Zobacz, co musisz wiedzieć

PSL chce również przywrócić dawny, niższy wiek emerytalny dla rolników. PiS przeprowadzając w październiku 2017 roku reformę emerytalną, obniżył powszechny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do - kolejno, 60 i 65 lat. Ale przy okazji podwyższono go rolnikom, który dotychczas mogli zacząć pobierać świadczenia emerytalne na poziomie 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Według Bejdy PSL zajmie się także projektem "Godzina dla rodziny". Podkreślił, że politykom PSL "bardzo zależy na tym, żeby polskim rodzinom żyło się lepiej". "Dlatego chcemy, aby jedno z rodziców pracowało o godzinę krócej, aby poświęcić tę godzinę rodzinie".

 

 

Źródło: wnp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze