lekarz

i

Autor: pixabay.com

Wielkie zmiany w POZ

Rewolucja w przychodniach od 1 października. Pacjentów czeka szok

2022-09-28 12:25

Ministerstwo Zdrowia ogłasza zmiany w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Od 1 października ma być więcej badań i konsultacji specjalistów, do tego porady dietetyków. Sprawniej ma działać diagnostyka i leczenie. Osoby z najczęstszymi chorobami przewlekłymi zyskają dostęp do kompleksowej opieki realizowanej przez lekarza i pielęgniarkę z POZ.

Co wprowadzają nowe przepisy?

Nowe przepisy wprowadzają opiekę koordynowaną i rozszerzają pakiet badań, na który będą mogli kierować lekarze rodzinni, m.in. o badania z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. Szybciej też dostaniesz się do specjalistów, ale nie w sposób bezpośredni. To lekarze rodzinni będą konsultować wyniki pacjentów oraz omawiać dalsze leczenie ze specjalistami: kardiologiem, diabetologiem, pulmonologiem, alergologiem czy endokrynologiem. Jak podaje natomiast serwis portalsamorządowy.pl w praktyce możliwości placówek są ograniczone.

- Kryzys kadrowy się pogłębia, a największym wrogiem całego projektu jest brak szczegółów i odpowiedniego przygotowania - przestrzegają lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie cytowani przez portalsamorządowy.pl. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego uważają, że same założenia koordynowanej opieki nad pacjentem w przychodniach podstawowej opieki to krok w dobrym kierunku, bo ma ułatwić chorym poruszanie się po ścieżce leczenia.

Komu przysługuje opieka koordynowana?

Opieką koordynowaną mają zostać objęte następujące choroby:

  • diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków,
  • diagnostyka i leczenie cukrzycy,
  • diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc,
  • diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy

Pacjenci będą mieli możliwość szybszego ustalenia diagnozy oraz określenia planu leczenia. Porada kompleksowa obejmie wywiad, badanie przedmiotowe, analizę wyników badań i stosowanego leczenia, zalecenie niezbędnych konsultacji specjalistycznych oraz badań diagnostycznych oraz opracowanie „Indywidualnego Planu Opieki Medycznej” zawierającego zalecenia: wizyt kontrolnych, porad edukacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, badań kontrolnych, konsultacji dietetycznych, będących ważnym wsparciem dla pacjentów m.in. z cukrzycą i chorobami na tle miażdżycy.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do lekarza, by się przebadać?
Forum w Karpaczu 2022: Agnieszka Grzybowska-Zalewska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki