Inwalida, niepełnosprawny, wózek inwalidzki

i

Autor: PxHere

Rewolucja w rentach! Przyznanie rent bez badań lekarskich. Wielkie zmiany w pandemii

2021-04-09 5:09

Osoba, która nie jest w stanie pracować, z powodu złego stanu zdrowia, może ubiegać się o rentę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pandemia koronawirusa jednak znacząco wpłynęła na sposób przyznawania rent. Okazuje się, że w jednej sytuacji nastąpiła rewolucja i możliwe jest przedłużenie świadczenia bez konieczności dodatkowych badań lekarskich. Zobacz wielkie zmiany, jakie wprowadzono w przyznawaniu świadczeń i kto może ubiegać się o rentę.

Osoby, u których stwierdzona zostaje niezdolność do pracy, mają możliwość uzyskania renty wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze jakiś czas temu rentę można było otrzymać na czas nieokreślony, teraz świadczenie przyznawane jest na dwa, trzy - góra pięć lat. Liczba rencistów w Polsce jest coraz niższa. Dla porównania - w grudniu 2019 r. - liczba osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy wynosiła 675,3 tys. osób. Pod koniec roku 2020 było to już tylko 640,7 tys. osób. Głównym powodem takiej sytuacji jest fakt, że osoby, które osiągną wiek emerytalny, automatycznie kończą status rencisty. Warto nadmienić, że o przyznanie oraz przedłużenie renty wcale nie jest łatwo. Znaczący wpływ na przyznawanie świadczeń ma również pandemia koronawirusa. Oto najważniejsze informacje dotyczące przyznawania rent oraz zmiany, jakie zaszły z powodu pandemii COVID-19.

ZOBACZ: Przedłużenie lockdownu i jazda samochodem. Wysokie mandaty za brak maseczki. Sprawdź zasady

Zmiany w rentach w pandemii - badania lekarskie

Pandemia koronawirusa znacznie pogorszyła dostęp do badań lekarskich. Z tego też powodu ważność orzeczeń o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji została przedłużona. Zgodnie z zapisem w tarczy antykryzysowej, ważność orzeczenia o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji ulega wydłużeniu o 3 następne miesiące, po upływie okresu, na jaki orzeczenie zostało wydane. Oznacza to, że każda osoba, której przysługuje czasowa renta, może przedłużyć jej pobieranie bez odbycia badania lekarskiego. Należy jednak zaznaczyć, że przedłużenie pobierania renty na tej podstawie, możliwe jest tylko raz. Jak zaznacza Gazeta Wyborcza, kiedy termin wydłużenia pobierania świadczenia już się skończy, osoba pobierająca rentę musi udać się na badanie. O to niestety dalej może być trudno. Jak czytamy w dzienniku, ZUS przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu danej osoby na badanie bezpośrednie, uwzględnia ustalone w oparciu o dostępną dokumentację medyczną, dane o stanie zdrowia osoby, w odniesieniu do której prowadzone jest postępowanie, oraz wiek tej osoby. Ze względu na zawieszenie działalności niektórych oddziałów, ZUS rozpatruje niektóre przypadki na podstawie dokumentacji. "W sprawach, które wymagają przeprowadzenia bezpośredniego badania przez lekarza orzecznika/komisję lekarską, ustalany jest nowy termin badania" - tłumaczy zakład Gazecie Wyborczej. 

Co się dzieje w przypadku, kiedy osoba niezdolna do pracy, o rentę ubiega się pierwszy raz? W tym przypadku na pewno nie obędzie się bez bezpośredniego badania lekarskiego. Jak czytamy, ZUS takie osoby traktuje priorytetowo. "W każdym przypadku - gdy istnieje możliwość wydania orzeczenia na podstawie zgromadzonej dokumentacji – takie orzeczenie jest wydawane. Jeśli dla dokonania ustaleń orzeczniczych istnieje konieczność przeprowadzenia badania bezpośredniego przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską, osoby te w pierwszej kolejności są kierowane na badania, tak aby ich wnioski o świadczenie mogły zostać rozpatrzone w możliwie najkrótszym terminie" - tłumaczy ZUS dziennikowi.

Kto może otrzymać rentę z ZUS?

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeśli częściowo lub całkowicie utraciłeś możliwość wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia, to jesteś osobą niezdolną do pracy. Decyzję o czasowej lub trwałej niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej wydaje lekarz orzecznik ZUS wraz z komisją lekarską. Komisja lekarska przy wydawaniu decyzji o rodzaju przyznawanej renty bierze pod uwagę stopień naruszenia sprawności organizmu oraz szansę na poprawę stanu zdrowia dzięki podjętemu leczeniu i rehabilitacji. O rentę ubiegać może się osoba, która ma odpowiedni łączny staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe). Wymagany staż ubezpieczeniowy zależy od naszego wieku w momencie, w którym powstała niezdolność do pracy. Więcej na ten temat znajdziemy na stronie ZUS.

Na jaki okres orzekana jest niezdolność do pracy?

Niezdolność do pracy w większości przypadków stwierdzona zostaje na czas krótszy niż 5 lat. W niektórych przypadkach zostaje przyznana na okres dłuższy – ma to miejsce w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi, że nie ma rokowań na poprawę stanu zdrowia oraz pojawienie się możliwości do wykonywania zawodu w czasie dłuższym niż 5 lat. W niektórych przypadkach niezdolność do pracy może być przyznana aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Odwołanie od orzeczenia lub decyzji ZUS

W przypadku, kiedy nie zgadzamy się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, możemy złożyć sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia. ZUS poinformuje nas o terminie i miejscu, gdzie odbędzie się Komisja Lekarska ZUS. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją ZUS, na przykład z decyzją o wysokości renty, możemy odwołać się do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. Musimy zrobić to za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. Mamy na to miesiąc od otrzymania decyzji z ZUS.

Źródło: ZUS; Gazeta Wyborcza

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić emerytury bez podatku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze