Urlop a kwestia roamingu - co warto wiedzieć?
Wybierając się na upragniony wakacyjny wyjazd, warto przed urlopem zapoznać się z cennikiem usług telekomunikacyjnych występujących w danym miejscu. Warto natomiast zaznaczyć, że od początku lipca korzystanie z roamingu stało się dogodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej zarówno za granicą, jak w kraju.
Dzięki nowym przepisom poprawił się ponadto dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, mają być podawane w jasny sposób.
Polecany artykuł:
Roaming za granicą - jak korzystać?
Dzięki połączeniu z lokalnie udostępnianym Internetem można bezpłatnie wykonywać i odbierać połączenia, a także prowadzić video rozmowy. Wystarczy instalacja odpowiedniej aplikacji, np. Whatsappa lub Messengera. Innym sposobem na ograniczenie ewentualnych kosztów wynikających z korzystania ze smartfona za granicą jest wyłączenie pakietu danych. Można także wyłączyć roaming na konkretnym numerze telefonu, kontaktując się z operatorem, z którego usług korzysta abonent.
Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.