mama i córka smartfon

i

Autor: Getty Images Jak korzystać ze smartfona, by nie narazić się na koszty

Jak korzystać ze smartfona, by nie narazić się na koszty

Roaming na wakacjach. Jak korzystać ze smartfona za granicą, by nie zapłacić jak za dorsza nad Bałtykiem

2022-07-16 14:01

Roaming zagraniczny uruchamia się, gdy użytkownik telefonu przekroczy granicę swojego państwa. W takiej sytuacji otrzymuje SMS-a informującego go o cenniku usług występującym w odwiedzanym kraju. 1 lipca weszło w życie w UE nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Tym samym do 2032 r. przedłużona zostanie możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, dzięki czemu podróżni w UE mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat.

Urlop a kwestia roamingu - co warto wiedzieć?

Wybierając się na upragniony wakacyjny wyjazd, warto przed urlopem zapoznać się z cennikiem usług telekomunikacyjnych występujących w danym miejscu. Warto natomiast zaznaczyć, że od początku lipca korzystanie z roamingu stało się dogodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej zarówno za granicą, jak w kraju.

Dzięki nowym przepisom poprawił się ponadto dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, mają być podawane w jasny sposób.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Roaming za granicą - jak korzystać?

Dzięki połączeniu z lokalnie udostępnianym Internetem można bezpłatnie wykonywać i odbierać połączenia, a także prowadzić video rozmowy. Wystarczy instalacja odpowiedniej aplikacji, np. Whatsappa lub Messengera. Innym sposobem na ograniczenie ewentualnych kosztów wynikających z korzystania ze smartfona za granicą jest wyłączenie pakietu danych.  Można także wyłączyć roaming na konkretnym numerze telefonu, kontaktując się z operatorem, z którego usług korzysta abonent.

Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze