Nauka zdalna

i

Autor: Getty Images

Emerytury

"Rodzice wykonują obowiązki państwowe". Ekspert o dodatkowych emeryturach dla rodziców

2022-10-30 20:01

Do ministerstwa rodziny trafiła interpelacja Jana Dziedziczaka z PiS, z propozycją emerytur dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, aby uczyć dzieci w domu (zamiast w szkole). Zapytaliśmy prezesa Instytutu Emerytalnego dr Antoniego Kolka o jego zdanie na temat takiego świadczenia. Jak stwierdził, państwo oferujące możliwość nauki domowej, powinno zadbać o rodziców, którzy się na nią decydują.

Emerytura dla rodziców uczących dzieci w domu

Poseł PiS Jan Dziedziczak składając interpelację stwierdził, że chce rozpocząć dyskusję na temat zabezpieczenia rodziców podejmujących się edukacji domowej.  Dla wyjaśnienia, rodzice mogą zdecydować się na niewysyłanie dziecka do szkoły i uczyć je w domu, na własną rękę. Musza jednak wypełnić założenia podstawy programowej, a dzieci powinny zdać później egzaminy klasyfikacyjne, które sprawdzą, czy faktycznie przyswoiły wymagają wiedzę. 

Taki ruch często wiąże się z rezygnacją z pracy przez rodzica, który chce przekazać dziecku podstawę programową. To oczywiście przekłada się na niższe składki i tym samym niższą emeryturę. Zdaniem dr Antoniego Kolka, jeśli państwo dopuszcza możliwość edukacji domowej, to powinno zaopiekować się również rodzicami, którzy "wykonują obowiązki państwowe".

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Rodzice uczący w domu "wykonują obowiązki państwowe"

- Abstrahując od tego czy edukacja powinna być realizowana instytucjonalnie czy w domu, to skoro na to pozwalamy, żeby dzieci mogły zamiast w szkole uczyć się w domu, to rodzice, którzy rezygnują z pracy powinni mieć to rekompensowane w składkach, bo wykonują obowiązki państwowe, bo to na państwie spoczywa obowiązek edukacji dzieci. Gdy państwo pozwala domową edukację, to także powinny być refundowane składki - stwierdził dr Kolek w komentarzu dla Superbiznesu.

Ekspert zwraca również uwagę, że na barkach społeczeństwa spoczywa koszt posyłania dzieci do szkoły. Tym samym, jeśli rodzic decyduje się uczyć w domu, to nie ponosimy kosztów kolektywnie w podatkach, a de facto za edukację płaci rodzic. 

- Państwo powinno rekompensować pieniądze, które wydano by na edukację dziecka w szkole, właśnie w składkach emerytalnych dla rodziców - powiedział dr Kolek.

Sonda
Czy edukacja domowa powinna być w Polsce dozwolona?

Dlaczego polska edukacja nadaje się do poprawki?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Polska edukacja do poprawki. DROGOWSKAZY" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze