Adam Glapiński

i

Autor: SHUTTERSTOCK, Super Express Adam Glapiński

Stopy procentowe bez zmian

RPP zadecydowała. Kredytobiorcy będą jeszcze musieli poczekać

2024-06-05 14:19

Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu pozostawiła koszt pieniądza na ustalonym w październiku ub.r. poziomie 5,75 proc. "Inflacja odbija z dołka łagodniej od założeń, ale nie wystarczy to, by zmienić nastawienie w RPP. Raty kredytów nie obniżą się wcześniej niż za rok. Stawki WIBOR 3M i 6M ustabilizowały się ok. 10 pkt bazowych powyżej stopy referencyjnej NBP i w pozostałej części roku powinny utrzymywać obecne wartości" - tak skomentował decyzję RPP, Bartosz Sawicki , analityk fintechu Cinkciarz.pl.

Dlaczego RPP nie obniża stóp procentowych?

Stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 proc. od 05 października 2023 roku. W tym czasie inflacja z 6,6 proc. spadła do 2,4 proc. (dane z 15 maja za kwiecień tego roku) a od czterech miesięcy znajduje się w odchyleniu od celu inflacyjnego. 

Tym samym, nie zmieni się też wysokość rat spłacanych już kredytów hipotecznych. "Zarówno 3 miesiące temu jak i 6 miesięcy temu poziom stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M był bowiem zbliżony do obecnego. Ewentualne zmiany mogą wynieść tylko kilka złotych" -uważa Jarosław Sadowski główny analityk Expander.

Jak wylicza qanalityk  "pewne zmiany zachodzą natomiast w przypadku ofert kredytów hipotecznych. Według danych NBP średnie oprocentowanie udzielanych kredytów spadało do lutego, kiedy wyniosło średnio 7,59%. W marcu i kwietniu już jednak rosło. W kwietniu (najnowsze dostępne dane) było to 7,74%. Taka podwyżka powoduje wzrost raty kredytu na kwotę  400 000 zł, na 30 lat, o 41 zł" - podaje Sadowski z Expandera.

Na razie RPP postępuje zgodnie z prognozami szefa polskiego banku centralnego, Adam Glapińskiego. Ten wskazał, że dla decyzji ws. stóp procentowych, kluczowe będą dwa czynniki: przywrócenie stawki VAT na żywność oraz odmrożenie cen energii, gazu i ciepła od 1 lipca. W pierwszym przypadku okazało się, że przywrócenie podatku na żywność wzięły na siebie sklepy i producenci żywności. Teraz wszyscy czekają na to, co będzie po 1 lipca kiedy odmrożone zostaną ceny ciepła, energii i gazu. Mimo proponowanych działań osłonowych, wiemy już, że podwyżek nikt nie uniknie. To właśnie w wakacyjne miesiące lipcu i sierpniu okaże się jak to z kolei przełoży sie na tempo wzrostu cen. Zgodnie z prognozami inflacja może podskoczyć do ok. 5,5 proc. na koniec roku. Stąd też decyzja o zamrożeniu stóp procentowych. 

Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi wskazuje, że mamy zastój w przemyśle połączony z wysokimi stopami procentowymi. 

W jego ocenie, "takie połączenie nie jest korzystne dla gospodarki a z punktu widzenia kredytobiorców każda obniżka stopy referencyjnej będzie ulgą dla portfela".

"Dlatego RPP powinna obniżyć stopy procentowe, ale zgodnie z ostatnimi konferencjami prezesa Adama Glapińskiego – Rada nastawia się na obniżki dopiero pod koniec tego roku" - mówi Berus z Lendi.

Berus dodaje też, że akcja kredytowa od czterech miesięcy wciąż spada i widać, że to nie koniec spadków. To by wskazywało, na to, że klienci banków czekają na decyzje o obniżce stóp procentowych, ale również - jak tłumaczy ekspert Lendi -  "częściowo jest to związane ze spadkiem zdolności kredytowej bez programu Bezpieczny Kredyt a częściowo może być spowodowane odroczonym popytem w ramach wprowadzenia nowego programu pomocy dla kredytobiorców Mieszkanie Na Start (MnS)".

Z kolei Sawicki z Cinkciarz.pl dodaje, że "luzowaniu polityki pieniężnej nie sprzyja też rozpędzanie się wzrostu gospodarczego podsycane odradzaniem się konsumpcji". 

"Szeroki strumień wydatków gospodarstw domowych będzie w najbliższych kwartałach wywierał presję popytową na ceny. Inflacja bazowa w maju spadła najpewniej wyraźnie poniżej 4 proc. r/r i była najniższa od połowy 2021 r., lecz dynamika wskaźnika nieuwzględniającego żywności i energii ugrzęźnie w tych trudnych do zaakceptowania przez bankierów centralnych okolicach" - uważa Sawicki.

Analityk wskazuje, że przez wiele kwartałów dodatnie realne stopy procentowe będą atutem złotego.

EKG 2024 Tadeusz Białek

QUIZ PRL. Weselne hity. Do tego tańczono w PRL-u

Pytanie 1 z 15
W weselnym hicie 2 plus 1 „Windą do nieba” Pannie Młodej niosą suknie z welonem, a kto na nią czeka?
QUIZ PRL. Weselne hity PRL-u. Do tego tańczono w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze