ZUS: Polski Ład doprowadza do zubożenia dużej części polskiego społeczeństwa

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS: Polski Ład doprowadza do zubożenia dużej części polskiego społeczeństwa

Nowe 500 plus 2022. ZUS chce przyspieszyć wypłaty

2022-01-27 8:22

Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus, ZUS wypłaca już środki. Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – powiedziała prezes ZUS.

Wypłaty nowego 500 plus 2022

Zwróciła uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to - przede wszystkim - ogromna wygoda dla rodziców, bo sami decydują, kiedy to zrobić. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazała. Jak podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, udostępnienie tylko elektronicznych kanałów do składania wniosków i przeniesienie obsługi programu "Rodzina 500 plus" – całego procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego – do ZUS, to znaczne usprawnienie.

Tak naprawdę już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS – powiedziała Maląg.

Sedno Sprawy - Marlena Maląg

Jak dodała, sam proces składania wniosków oraz istota programu pozostają niezmienne, więc rodzice mogą być spokojni. Pragnę także przypomnieć, że ZUS odpowiada także za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wnioski o świadczenie można składać od 1 stycznia br., kiedy rozwiązanie to weszło w życie – wskazała minister Marlena Maląg.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu "Rodzina 500 plus". Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Np. rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku - mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości. Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe: ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze