Pieniądze

i

Autor: GettyImages Rzecznik rządu o tarczy antyinflacyjnej

Rząd rejestruje oszczędności emerytalne! Centralna Informacja Emerytalna wpłynie na wysokość emerytur?

2022-06-17 13:25

Rząd chce stworzyć tzw. Centralną Informację Emerytalną. Będzie to rejestr wszystkich naszych oszczędności emerytalnych, również tych na prywatnych kontach. Rejestrem ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju. Właśnie opublikowano projekt zmian. Skąd pomysł stworzenia Centralnej Informacji Emerytalnej? - informuje wyborcza.biz. Czym będzie Centralna Informacja Emerytalna i czy wpłynie na wysokość emerytur?

Rząd zajrzy na nasze konta emerytalne. Powstaje Centralna Informacja Emerytalna?

Stworzenie centralnej informacji emerytalnej zapewni rządowi wgląd do naszych oszczędności, zarówno tych w systemie publicznym, jak i prywatnych. Część osób zaczęło podejrzewać, że może to oznaczać ograniczenia w wypłacaniu minimalnych emerytur. Skąd pomysł stworzenia centralnej informacji emerytalnej?

- Aby ludzie w jednym miejscu mieli informacje o wszystkich swoich produktach emerytalnych - w systemie publicznym (ZUS, KRUS), z firmą (PPE, PPK) oraz indywidualnym (IKE, IKZE, OFE). Będzie to dostępne na stronie obywatel.gov.pl (po zalogowaniu przez profil zaufany, np. dostarczony przez bank) lub w aplikacji mObywatel - tłumaczy Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.  Jak dodaje, każdy w bardzo łatwy, cyfrowy sposób będzie mógł sprawdzić, ile przybyło mu pieniędzy, czy pracodawca odprowadza składki emerytalne, jakie są wpłaty do PPK. - Będzie też tam kalkulator, dzięki niemu każdy wyliczy sobie swoją przyszłą emeryturę - mówi Marczuk, cytowany przez portal.

Marczuk z PFR zapewnia też, że nie rozumie argumentu, że po stworzeniu CIE "rząd będzie mógł zajrzeć na nasze konta emerytalne i zobaczyć, ile mamy oszczędności". - Przecież już dziś instytucje publiczne mogą zobaczyć, ile mamy pieniędzy np. w ZUS. PFR prowadzi już rejestr PPK i nic takiego nie ma miejsca ani nikt nie podnosił takich zarzutów - mówi wiceprezes PFR.

Marczuk zdementował też, że po stworzeniu CIE państwo nie będzie dopłacać do emerytury minimalnej tym, którzy mają dużo prywatnych oszczędności w IKE czy IKZE.

Super Biznes 11 V (Bartosz Marczuk)

-Nie ma o tym ani słowa w projekcie, ale co więcej - przecież namawiamy obywateli, aby oszczędzali na emeryturę w dodatkowych miejscach, bo stopa zastąpienia w systemie publicznym, jak szacuje ZUS, będzie maleć. Nie można więc ludzi karać za to, że oszczędzają - dementuje Bartosz Marczuk.

Sonda
Gdzie przeniesiesz swoje oszczędności z OFE?

Centralna Informacja Emerytalna będzie kosztować 35 mln zł. Co roku na utrzymanie rząd wyda dodatkowo: 20 mln

Zbudowanie CIE to - jak zapewnia Marczuk - jednorazowy koszt 35 mln zł. 20 mln ma pochodzić z budżetu państwa, 15 mln dołoży PFR. Potem do 20 mln zł będzie kosztować roczne utrzymanie systemu. Pierwotnie na CIE miały składać się prywatne instytucje prowadzące OFE, IKE, IKZE, ale zrezygnowano z tego pomysłu po konsultacjach z nimi. Całość wzięło na siebie państwo.

CIE ma być gotowy dla użytkowników w II-III kwartale 2023. Teraz projekt trafił do bardzo szerokich konsultacji, np. do 48 stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych-podaje portal.

Najnowsze