Emerytura

i

Autor: Shutterstock Emerytura

Rząd na ratunek systemowi emerytalnemu. Dzieci mają dopłacać rodzicom?!

2022-01-31 8:03

Barbara Socha, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. demografii, napisała niedawno na Facebooku, że zgodnie z badaniami, system emerytalny negatywnie oddziałuje na dzietność. Dlatego też jej zdaniem trzeba wprowadzić trzeci filar do systemu emerytalnego - komponent rodzinny. A co za tym idzie, wysokość świadczeń z funduszu byłaby zależna od liczby posiadanych dzieci.

Emerytura a liczba dzieci mogą być ściśle powiązane

Barbara Socha napisała, że powinno rozważyć się wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego komponentu rodzinnego, zwanego też alimentacyjnym. Jak podkreśla, im więcej mamy dzieci, tym więcej wnosimy do emerytury innych, więc sprawiedliwym będzie, aby np. matki wielodzietne otrzymywały większe świadczenie. Szczególnie, że większa liczba dzieci może powodować obniżenie poziomu życia w okresie starości.

ZOBACZ Polski Ład dla emerytów. Dodatkowa emerytura w roku dla seniorów!

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz Cimoszewicz: Rząd zachowuje się po chuligańsku. Obniżanie emerytur jest bezprawne

Szczegóły rządowego planu emerytalnego

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", rząd chce, aby pracujące dzieci przekazywały część swoich dochodów na każdego ze swoich rodziców. Kwota wynosiłaby przykładowo 1 proc. od dochodów, można by ją odliczyć od podatku. Z kolei rodzice mogliby ją dopisać do dochodu, albo kapitału emerytalnego.

"GW" jednak zaznacza, że rozwiązanie na szczeblu rządowym jest jedynie rozważane. Nie można jednak wykluczyć, że zostanie wdrożone, szczególnie, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program emerytur matczynych (mama 4+)

Sonda
Jaka liczba dzieci jest według Ciebie idealna?
Najnowsze