pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Rząd obniży pensje Polaków! Kolejny haracz od Morawieckiego

2021-02-11 13:28

Już wkrótce Polacy mogą ponieść kolejne opłaty, które bezpośrednio uderzą w ich wynagrodzenia. Rząd Mateusza Morawieckiego pracuje nad zmianami w składce zdrowotnej, którą płaci każdy z nas. Jej podniesienie, bo taki jest plan, obniży nasze pensje. Pieniądze, o których mowa, nie są małe.

Rząd PiS z jednej strony chwali się podniesieniem pensji minimalnej do 2800 złotych brutto. Do tego zapewnia, że nie podnosi podatków, ale wręcz je obniża. Z drugiej strony funduje Polakom masę opłat, które pośrednio drenują ich portfele - podatek cukrowy, podatek za usługi wodne, opłatę mocową czy wyższe podatki od nieruchomości i abonamentu RTV. Niektórzy już się przekonali, jak bardzo mogą wzrosnąć ceny po wprowadzeniu dodatkowych opłat - tu chodzi o wielbicieli Coca Coli czy Pepsi.

ZOBACZ: Krystyna Pawłowicz. Najpierw SPA, teraz PIENIĄDZE z ZUS. Podwyżka dla byłej posłanki PiS

Teraz w planach jest obcięcie pensji Polaków poprzez zmiany w obowiązkowej składce zdrowotnej. Dziennikarze DGP ustalili, że rząd przewiduje 3 scenariusze zmian. W pierwszej obowiązkowe opłaty za leczenie byłyby zwiększone dla osób najlepiej zarabiających. Dziś płacą oni zryczałtowaną składkę w wysokości 381 złotych. Po wprowadzeniu zmian przez rząd Mateusza Morawieckiego opłata ta częściowo zależna byłaby od wysokości naszych zarobków.

Polacy o nowych podatkach

Kolejny wariant to podniesienie części składki podlegającej odpisowi podatkowemu, która dziś wynosi 7,75 proc. Jest jeszcze wersja ze zmniejszeniem liczby osób ubezpieczonych w KRUS, przez którą mają preferencyjne warunki opłacania składki zdrowotnej. Rolnicy ponoszą obecnie obowiązkową opłatę zdrowotną 1 zł za hektar przeliczeniowy za każdego zgłoszonego ubezpieczonego, pod warunkiem, że jego gospodarstwo i użytki rolne mają 6 i więcej hektarów. W innym przypadku rolnik nie płaci nic - składka naliczana jest tak samo, ale koszty ponoszą wszyscy podatnicy, czyli budżet państwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szokująca decyzja fiskusa. Trzeba płacić podatek za pieniądze od rodziców

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze