Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich na złote to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie zostanie ona spełniona. – Ustawowe przewalutowanie mogłoby doprowadzić do istotnych strat w niektórych bankach i zachwiania ich stabilności finansowej – mówił w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej Piotr Nowak.
Sprawdź także: Frankowicze otrzymają pomoc pod koniec marca? Przewalutowanie kredytów
Podobnego zdania jest członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz. Jak mówił w środę w Sejmie, problemy banków, spowodowane wprowadzeniem takiego rozwiązania, mogłyby w konsekwencji doprowadzić do zagrożenia stabilności polskiego systemu finansowego.
Podczas środowego posiedzenia komisji, negatywnie o ustawowym przewalutowaniu wypowiadał się też przedstawiciel KNF. Podkreślił on, że na skutek zdecydowanych działań ustawowych, wiele osób będzie chciało w jednym momencie skorzystać z możliwości przewalutowania kredytów frankowych, a to z kolei pozbawi państwo kontroli nad swoją sytuacją finansową.
Czytaj też: Likwidacja? Automatyczne przewalutowanie? Nowe pomysły ws. kredytów we frankach
W rezultacie, wygląda na to, że jedyną pomocą, jaką otrzymają w najbliższym czasie frankowicze będzie zwrot spreadów, czyli różnicy między kursem waluty NBP, a kursem banku. Jest to główne założenie projektu ustawy frankowej, który powstał w Kancelarii Prezydenta. – W naszej ocenie najbardziej korzystny i najbardziej przyjazny stabilności finansowej państwa jest projekt pana prezydenta – dodał Piotr Nowak.
Zobacz także: KNF wyliczył ile będzie kosztował zwrot spreadów
Przypomnijmy, że Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej została powołana 10 sierpnia, aby rozwiązać problem frankowiczów i skłonić banki do odstąpienia od kredytów indeksowanych lub waloryzowanych w obcej walucie. Grupa prowadzi intensywne prace nad wypracowaniem rekomendacji, dotyczących zastosowania instrumentów nadzorczych i regulacyjnych, których wdrożenie kreowałoby bodźce do podejmowania przez banki oraz klientów wspólnych, dobrowolnych decyzji dotyczących restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.
Źródło: wyborcza.pl