nieruchomości mieszkania

i

Autor: materiały prasowe nieruchomości mieszkania

Są najnowsze dane GUS o cenach mieszkań. Polacy kupują nieruchomości za granicą, są tańsze niż w Polsce

2022-07-05 14:44

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny mieszkań w Polsce w I kwartale 2022 roku wzrosły o 13,6 proc. analogicznego okresu w 2021 roku. Polacy mają dość wysokich cen nieruchomości, szczególnie w obliczu malejącej zdolności kredytowej. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości za granicą.

Ceny mieszkań w Polsce wciąż rosną. Są najnowsze dane GUS

Według GUS ceny na rynku nieruchomości wzrosły w I kwartale 2022 roku o 13,6 proc. względem I kwartału 2021 roku. Na rynku pierwotnym (zakup od dewelopera) wzrost wynosił 13,3 proc., a na rynku wtórnym 13,8 proc. Względem IV kwartału 2021 roku, mieszkania w Polsce podrożały o 3,3 proc. 

W skali rok do roku największy wzrost cen mieszkań był w województwie zachodniopomorskim (17,8 proc.), dolnośląskim (15,6 proc.) oraz śląskim (14,6 proc.). Najwolniej ceny rosły w województwie podkarpackim (7,3 proc.) kujawsko-pomorskim (7,9 proc.) oraz lubuskim (9,7 proc.).

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Polacy masowo kupują mieszkania za granicą. Czasem płacą mniej niż w Polsce

Wysoka inflacja skłania Polaków do inwestowania w nieruchomości, ale ceny mieszkań w Polsce są już często poza zasięgiem osób fizycznych, nawet przy zarobkach powyżej średniej. W związku z tym wiele osób skierowało swoje oszczędności w nieruchomości za granicę. Jak wskazała w programie "Newsroom WP"  Małgorzata Ceglarska, agent nieruchomości na Teneryfie, zainteresowanie Polaków nieruchomościami na hiszpańskiej wyspie to już wręcz "inwazja". 

Trudno się dziwić, bo dwu- lub trzypokojowe mieszkanie na Teneryfie może kosztować 120 tys. euro, czyli ok. 565 tys. zł. Jak wskazuje money.pl, ceny na hiszpańskiej wyspie są niskie w skali europejskiej, a wielu właścicieli zarabia wynajmując je w trakcie sezonu. Sporym zainteresowaniem cieszy się również Gruzja (w której cena za metr kwadratowy wykończonego apartamentu często nie przekracza 10 tys. zł), czy Bułgaria, która ma jedne z najniższych cen nieruchomości w Europie.

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Najnowsze