Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Wśród gości Morawiecki i Sasin

i

Autor: Twitter Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Wśród gości Morawiecki i Sasin

Davos 2023

Davos: Sasin będzie rozmawiał o polskim atomie

2023-01-17 8:33

Jacek Sasin minister Aktywów Państwowych. we wtorek, 17 stycznia, około południa oficjalnie otworzy Polish House, w którym w trakcie tegorocznego forum mają się odbywać przygotowane przez Polskę najważniejsze debaty oraz spotkania. Po południu spotka się z przedstawicielami koreańskiego koncernu KHNP, PGE oraz ZE PAK-informuje Dziennik Gazeta Prawna (DGP). Podmioty te zawarły w listopadzie w Seulu porozumienie dotyczące budowy drugiej elektrowni jądrowej nad Wisłą. Chodzi o jednostkę, która ma działać w Pątnowie.

Stawiamy na atom

„Polską odpowiedzią na kryzys energetyczny jest atom” - można przeczytać w komunikacie przesłanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, który zapowiada szereg spotkań szefa tego resortu z przedstawicielami koreańskiego przemysłu jądrowego.  

„Światowe Forum Ekonomiczne na pewno jest doskonałą okazją do bilateralnych spotkań i rozmów na najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się w tej chwili gospodarki Europy i całego świata” – wskazuje Jacek Sasin w przesłanym przez MAP komunikacie. 

Minister podkreślił, że wśród tych tematów znajdą się kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem czy też innymi wyzwaniami związanymi z wojną w Ukrainie- podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Według DGP, w środę, 18 stycznia, wicepremier weźmie udział w debacie poświęconej rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. Panel dyskusyjny "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" otworzy przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Według dziennika, jak podało ministerstwo aktywów państwowych (MAP), w dyskusji oprócz Sasina udział wezmą m.in. minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn, Whang Joo-ho z KHNP, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej ZE PAK Zygmunt Solorz. Konsorcjum tych przedsiębiorstw (ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP) planuje wspólnie budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy

Także w środę minister aktywów państwowych otworzy panel dyskusyjny poświęcony odbudowie Ukrainy i mapowaniu potrzeb sektora biznesowego.

"W tej chwili wszyscy koncentrują się oczywiście na pomocy i wspieraniu walczącej Ukrainy. Wiadomo jednak, że przyjdzie moment, w którym wszyscy staniemy przed wyzwaniem odbudowy zniszczeń po rosyjskiej inwazji" - tłumaczy Sasin.

Dodał, że spółki Skarbu Państwa od początku deklarują pomoc oraz wsparcie w tym zakresie. "Podległe mi spółki Skarbu Państwa na pewno mają potrzebne do tego wiedzę, doświadczenie i możliwości. Dla strony Ukraińskiej są także gwarantem profesjonalizmu i wysokiej jakości. Musimy jednak rozmawiać o tym już teraz, by wiedzieć, z jakimi potrzebami ze strony Ukrainy będziemy się mierzyć, gdy przyjdzie czas odbudowy" - wskazał.

Forum w Davos potrwa do piątku, 20 stycznia; wicepremier Sasin będzie uczestniczył w nim do środy 18 stycznia. 

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze