Jacek Sasin Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych

i

Autor: FB/Minister Aktywów Państwowych

Sasin stawia na energię jądrową i OZE. "Transformacja energetyczna tak, ale nie za wszelką cenę"

2022-06-18 12:46

Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa - powiedział w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W kopalni Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” od Enea S.A. - Transformacja energetyczna w Polsce postępuje - planujemy nowy mix energetyczny, który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, z drugiej - energetykę jądrową - dodał wicepremier.

Sasin: Węgiel kamienny i brunatny wciąż fundamentem energetyki

W czasie konferencji prasowej w Bogdance minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że „bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa”. Zaznaczył, że „rząd jest za transformacją energetyczną, ale nie za wszelką cenę”. „Transformacja energetyczna w Polsce postępuje - planujemy nowy mix energetyczny, który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, z drugiej - energetykę jądrową, ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone” - powiedział Sasin. Stwierdził, że „w dalszym ciągu fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju" jest energetyka oparta na górnictwie i źródłach kopalnych, przede wszystkim na węglu kamiennym, ale również węglu brunatnym.

Kontrolowane odejście od węgla w Polsce

Przypomniał, że w ramach umowy społecznej górnictwo do roku 2049 będzie stopniowo wygaszane, ale - jak zaznaczył – „w tempie, które zostanie dostosowane do nowych inwestycji w nowe źródła energii”

„W ramach restrukturyzacji sektora energetycznego, górniczego rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. (...) Natomiast spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi - jak Enea S.A. - będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych te aktywa się znajdą” - powiedział Sasin. Jak dodał – „według naszych założeń do końca bieżącego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany”.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Minister aktywów państwowych podziękował stronie społecznej - związkom zawodowym reprezentującym energetyków i górników za owocny dialog. Przypomniał, że we wtorek Rada Ministrów podjęła uchwałę, iż w ramach wychodzenia aktywów węglowych z grupy Enea, Skarb Państwa przejmie pakiet 64,57 proc. akcji Bogdanki. „Ta decyzja wynika z oceny perspektyw rozwojowych Bogdanki” – wyjaśnił Sasin. Zwrócił uwagę, że kopalnia ta jest firmą przynoszącą zyski, w związku z tym - nie korzysta z pomocy publicznej. Ocenił, że zyski powinny być wykorzystane na rozwój firmy.

Zapowiedział, że Polska będzie musiała „w najbliższym czasie zwiększyć wydobycie węgla i inwestować w górnictwo”. "Biorąc pod uwagę warunki geologiczne - to, na jakich głębokościach są położone złoża, Bogdanka jest dobrym miejscem, aby to realizować” - ocenił Sasin. Wspomniał, że są plany podjęcia prac nad wydobyciem węgla koksowego, który jest dziś poszukiwanym surowcem na świecie.

Wicepremier ocenił, że przejęcie przez Skarb Państwa akcji LW „Bogdanka” od Enea S.A. - jest decyzją korzystną. „Decyzją, która nie była przecież łatwa, bo oznacza również wydatkowanie z budżetu państwa znaczących środków finansowych w sytuacji, kiedy te wyzwania, które stoją przed Polską, są bardzo duże (…) Nie mniej jednak ta decyzja zapadła jednogłośnie na rządzie i nie było ani jednego głosu, który wyrażałby inne zdanie” – uzupełnił Sasin.

Sonda
Czy Polska powinna odejść od węgla?

Grupa Enea to spółka giełdowa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Dostarcza energię do 2,6 mln klientów, ma też dwie elektrownie systemowe: w Kozienicach i Połańcu. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka. Skarb Państwa ma w Enei ponad 52 proc. akcji.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze