Rynek innowacyjnych spółek oraz ich finansowania może się w Polsce załamać

i

Autor: Shutterstock Rynek innowacyjnych spółek oraz ich finansowania może się w Polsce załamać

Sielanka innowacyjnych spółek dobiegła końca. Kapitał ucieka znad Wisły

2022-03-23 7:35

Rynek innowacyjnych spółek oraz ich finansowania może się w Polsce załamać - ostrzegają eksperci. Wszystko przez wojnę za wschodnią granicą i kończące się programy publicznego wsparcia - pisze środowa "Rzeczpospolita". "Rz" oceniła, że "rodzimy ekosystem start-upów przez ostatnie kilka lat przeżywał prawdziwy boom".

Liczba i wartość transakcji venture capital rosła w rekordowym tempie, a zagraniczni inwestorzy coraz chętniej zaglądali nad Wisłę. Ta sielanka innowacyjnych spółek zostanie jednak przerwana" - czytamy w gazecie.

 Czytaj także: Zaskakujący rachunek za prąd. Koniec tarczy antyinflacyjnej miesiąc wcześniej?

Jak napisano, "wojna zniechęca bowiem fundusze do kierowania strumienia pieniędzy do regionu, który jest tak blisko walk". "Brak finansowania, w połączeniu z faktem, że dwa główne motory napędowe start-upów w naszym kraju, czyli publiczne programy PFR Starter i NCBiR Bridge Alfa, zakończą wkrótce obecne edycje, to recepta na kryzys w tej szybko rosnącej dotąd branży" - podkreślono.

Wojna to istotny czynnik ryzyka. Część inwestorów instytucjonalnych globalnych ma wprost wpisane w swoje strategie, że nie mogą inwestować na terenie objętym działaniami zbrojnymi. Dla inwestorów europejskich to nowa sytuacja. Do tej pory, inwestując w Europie, nikt nie brał pod uwagę ryzyka wojny, skupiając się np. na zagrożeniach politycznych czy regulacyjnych – mówi Tomasz Stamirowski, partner zarządzający w Avallon MBO, cytowany przez dziennik. I zaznacza, że do tego dochodzą ryzyka biznesowe, wynikające z dużego rozchwiania wielu wskaźników, czy też ryzyka kursowe.

Super Biznes Jacek Sasin

Ekspert w rozmowie z dziennikiem dodaje, że do czasu zakończenia wojny raczej nie wyobrażam sobie, by udało się komuś pozyskać kapitał na nowy fundusz w Europie Środkowo-Wschodniej. Patrząc na zacieśnianie polityki kredytowej w bankach, wzrost oprocentowania, można przewidywać problemy innowacyjnych spółek wymagających w krótkim czasie dodatkowego finansowania.

Maciej Kraus, partner w Movens Capital, wskazuje, iż nie ma co udawać, że wojna to dobra wiadomość dla inwestycji. – Inwestorzy zagraniczni naturalnie negatywnie dyskontują wiadomości o tym, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.

Dziennik informuje, że "oparty na środkach z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którego horyzont wyznaczony jest na koniec 2023 r. (część z funduszy będzie mogła jeszcze wykonywać transakcje tzw. follow-on po tym terminie), ale trwają prace nad nową perspektywą. Ta ma wprowadzić kolejny strumień pieniędzy do polskiego ekosystemu. Problem w tym, że – w kontekście sporu z Brukselą o praworządność – środki te (w ramach Krajowego Planu Odbudowy) są zamrożone."

Sonda
Prowadzisz swoją działalność gospodarczą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze