prąd

i

Autor: pexels Tarcza antyinflacyjna

Zaskakujący rachunek za prąd. Koniec tarczy antyinflacyjnej miesiąc wcześniej?

2022-03-22 19:52

Tarcza antyinflacyjna oficjalnie obowiązywać ma do sierpnia. Chociaż pojawiają się wiarygodne informacje o jej przedłużeniu, to na razie nie usłyszeliśmy konkretów. Jeden z naszych czytelników, otwierając kopertę z rachunkiem za prąd ze zdziwieniem odkrył, że prognozowana kwota dla lipca zawiera już standardowy podatek. Co to oznacza dla klienta? Tłumaczymy.

Tarcza antyinflacyjna to ubiegłoroczny pomysł rządu na walkę z szalejącą inflacją. Szereg produktów i usług został objęty obniżkami podatkowymi.  Podatni obniżono m.in. odbiorcom gazu, ogrzewania i prądu. W przypadku energii, za której cenę w dużej mierze odpowiada opłata za emisję CO2, VAT obniżono do 5 proc. i zniesiono akcyzę z 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych, a także obniżono akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE. Te rozwiązania będą obowiązywać do 31 lipca 2022 r.  Mimo to, przedstawiciele rządu otwarcie już mówią, że ze względu na bieżące wydarzenia tarcza na pewno zostanie przedłużona, chociaż konkretnych dat nie podają.

Na pewno już wiemy i to jest jasne, że będzie przedłużona. Myślę, że dzisiaj możemy dać komunikat, że do momentu kiedy ta cena surowców energetycznych będzie tak wysoka, to będziemy chcieli ograniczać te dodatkowe elementy cenotwórcze, jak podatki, akcyza czy VAT. Ten wzrost cen surowców jest znacznie wyższy niż obciążenia, które możemy zdjąć. Chcemy chociaż w pewnej części ulżyć obywatelom. To jest trudna decyzja, ponieważ mówimy o poważnym ubytku w budżecie państwa - zapewniał w rozmowie z "Super Biznesem" Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Jednego z naszych czytelników zaskoczyła kwota, którą zobaczył na prognozie za okres od marca do końca sierpnia. Na dokumencie ostatnie dwa miesiące są wymienione w jednym polu, a z pola obok wynika, że naliczony będzie już standardowy podatek, pozbawiony ulg. Zdezorientowany czytelnik zapytał nas, co to oznacza dla jego gospodarstwa i czy straci ulgę z tarczy także w lipcu.

Rachunek

i

Autor: ARCHIWUM PRYWATNE Rachunek
Super Biznes Jacek Sasin

- Prognozy wysokości rachunków za energię elektryczną są zgodnie z Prawem Energetycznym przygotowywane na bazie średniego jej zużycia w analogicznym okresie rozliczeniowym. Z powodu ograniczeń technicznych nie jesteśmy w stanie na jednym dokumencie prognozy, która przypada na daty graniczne obowiązywania zasad Tarczy Antyinflacyjnej, uwzględnić dwóch różnych stawek podatku VAT – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym E.ON Polska, firmy, która dostarcza prąd naszemu czytelnikowi.

Jak wyjaśniono, w przypadku prognozy z niewłaściwą stawką podatku, rozliczenie jest korygowane według prawidłowych stawek. Jak podkreślają przedstawiciele firmy – klienci byli o tej sytuacji informowani listownie, a informacje dostępne są także na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

- Prognozy zużycia energii wystawiamy na podstawie danych o zużyciu z analogicznego okresu w poprzednim roku kalendarzowym. Przykładowo, prognozy na styczeń-czerwiec 2021 r. oparte są o zużycie od stycznia do czerwca z 2020 r. Np. dla cyklu rozliczeniowego 6 miesięcznego plan prognoz naliczany jest na 6 miesięcy do przodu, z trzema terminami płatności - tłumaczy firma.

Sonda
Czy poradziłbyś sobie miesiąc bez prądu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze