Mieszkania w Trójmieście najdroższe w Polsce. Ceny wyższe niż w stolicy

i

Autor: pixabay.com

Rynek mieszkań

Skandaliczny rekord Polski! Średnia pensja wystarczy na 30 cm mieszkania

2024-04-24 16:35

Mieszkania w Polsce drożeją na potęgę. Za przeciętną pensję na rękę w dużych miastach można kupić ok. 0,3 metra kwadratowego mieszkania – pisze serwis tokfm.pl. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły najmocniej w całej Unii Europejskiej!

Ceny mieszkań w Polsce rosną najszybciej w UE

Jak podaje serwis tokfm.pl – najbardziej drożeją mieszkania w dużych miastach. Cena metra kwadratowego jest wyższa niż w wielu zachodnich stolicach europejskich. W ostatnim kwartale ubiegłego roku w Unii Europejskiej ceny mieszkań wzrosły o 0,2 procent, w strefie euro spadły o 1 proc. W tym samym czasie najmocniej wzrosły w Polsce, Bułgarii i Chorwacji. Nasz kraj jest na tej liście pierwszy z rekordowym wynikiem ponad 13 proc. wzrostu. Drugie i trzecie miejsce zajmują Chorwacja i Bułgaria. Za statystyczną miesięczną pensję netto, czyli na rękę, w dużym polskim mieście można kupić 0,3 m kwadratowego. Na 60-metrowe mieszkanie, taką pensję trzeba by było odkładać prawie 15 lat.

Kawalerka w Warszawie w cenie mieszkania w Bułgarii

Wynajem niewielkiego domu z basenem w greckiej miejscowości położonej blisko morza to koszt około 5 tys. złotych, tyle samo kosztuje wynajęcie mieszkania na miesiąc w popularnej miejscowości turystycznej w Bułgarii. Za cenę mieszkania w dobrej lokalizacji w Warszawie można kupić podobne w USA. Mieszkanie w San Francisco w loftowym budynku o powierzchni ponad 100 m kwadratowych z dwoma sypialniami i salonem z kuchnią kosztuje niecałe 200 tys. dolarów, czyli niecałej 800 tys. złotych. O połowę mniej niż w Warszawie.

Nowy program dopłaty do mieszkań

Według ekspertów ceny mieszkań jeszcze wzrosną, gdy zacznie obowiązywać nowy program wsparcia. Program "bezpieczny kredyt mieszkaniowy #NaStart" ma wystartować w 2024 roku. W ramach programu możemy wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu, lub kupno nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny w programie możemy dostać co najmniej na 15 lat (bez górnego limitu), lub na 5 lat w przypadku udzielanego jako kredyt konsumencki, ale wtedy czas kredytowania nie może być dłuższy niż 15 lat. Dopłaty do kredytu w przypadku hipoteki dotyczą 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem rat kapitałowo-odsetkowych. W przypadku kredytu konsumenckiego, dopłaty obowiązują do pierwszych 60 rat.

QUIZ PRL. Tak się mieszkało w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Małżeński portret na ścianie nazywał się:
QUIZ PRL. Tak się mieszkało w Polsce Ludowej
Pieniądze to nie wszystko Leon Komornicki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze