Wakacje kredytowe. Rząd przyjął projekt ustawy! Kto będzie mógł z nich skorzystać?

i

Autor: twitter.com/PremierRP/canva

Spłata kredytu

Nowe wakacje kredytowe 2024. Pominiesz aż cztery raty kredytu?

2024-05-06 7:13

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale. Ważny jest też próg dochodowy. Kto skorzysta z nowych wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe 2024. Kto skorzysta z pomocy?

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku). Spłacający zobowiązania będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.  

Co ważne wartość zobowiązania nie może przekraczać 1,2 mln zł. Ktoś kto ma taki kredyt, nie otrzyma pomocy w postaci wakacji kredytowych. 

Nowe przepisy zwiększają maksymalną pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) do 3 tys. zł z 2 tys. zł obecnie. Zostanie też wydłużony okres pomocy z 36 miesięcy do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc. Poza tym ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej.

Nowe przepisy teraz trafią na biurko prezydenta. Koszt wakacji kredytowych dla budżetu państwa obliczony jest na utratę 625 mln zł z podatku CIT, który nie będzie zapłacony przez banki. Według wyliczeń resortu wakacje mają kosztować banki 4,7 mld zł. W poprzednich latach ten koszt wyniósł powyżej 15 mld zł.

Wakacje kredytowe tylko do końca 2024 roku

Rząd Donalda Tuska przedłuża obowiązywanie ustawy o wakacjach kredytowych do końca 2024 roku, a potem... kończy wsparcie dla zadłużonych Polaków. - Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 r., a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji na stałe w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców — poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jurand Drop.

Kredytobiorcy zostaną na lodzie? Zdaniem rządzących to Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w całości przejmie rolę wspierania tych, którzy są w rzeczywiście trudnej sytuacji.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ PRL. Młodzieżowy slang PRL

Pytanie 1 z 14
Młodzieżowe określenie na szkołę w Polsce Ludowej to:
QUIZ PRL. Młodzieżowy slang PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze