Rodzina, pieniądze

i

Autor: Shutterstock Rodzina, pieniądze

Ogromne pieniędze

Niemal 300 tys. zł bez podatku? Polacy mogą liczyć na olbrzymi przelew od Skarbówki!

2023-02-23 9:03

Przepisy podatkowe uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły dodatkowe zwolnienie podatkowe dla rodziców wychowujących przynajmniej czwórkę dzieci. Duża rodzina może skorzystać z dodatkowego zwolnienia podatkowego, a to oznacza, ze po uwzględnieniu wszystkich ulg, nieopodatkowany dochód małżonków wynosi aż 290 tys. zł., informuje portal zuspox.pl.

Ulga dla rodzin 4+ w rozliczeniu PIT. Ile można odliczyć od podatku?

Jak informuje portal, obowiązująca od stycznia 2022 roku ulga dla rodzin 4+ polega na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów podatnika do kwoty 85 528 zł.

"Co istotne, zwolnieniem objęci są oboje rodzice w rodzinie wielodzietnej. Każde z nich może więc skorzystać z kwoty zwolnienia w wysokości 85528 zł. Łącznie więc zwolnienie przypadające na rodzinę wynosi aż 171 tys. zł. To jednak nie wszystko. Oprócz bowiem kwoty samego zwolnienia, oboje rodzice mogą wykorzystać standardową kwotę wolną od podatku. Kwota ta od 2022 roku wynosi 30 tys. zł. Łączne zwolnienie dla rodziny - po uwzględnieniu kwoty wolnej - wynosi więc aż 231 tys. zł." -czytamy na portalu.

Ulga dla rodzin 4+ nie wyklucza odliczenia ulgi prorodzinnej

Co więcej, rodzice skorzystać mogą - tak jak w poprzednich latach - również z tzw. ulgi prorodzinnej, a więc dodatkowego odliczenia od podatku. W przypadku czwórki dzieci odliczenie to wynosi 6924 zł. Takie pomniejszenie podatku przekłada się więc na dodatkowy nieopodatkowany dochód w wysokości aż 57700 zł.

Po uwzględnieniu wszystkich tych ulg i odliczeń, pierwsza złotówka podatku PIT do zapłaty w rodzinie wielodzietnej pojawia się dopiero przy łącznych dochodach na poziomie 288 756 zł.

Przedsiębiorcy też mogą skorzystać

Według portalu, z ulgi dla rodzin wielodzietnych skorzystać mogą bowiem także osoby prowadzące działalność gospodarczą.

"Przedsiębiorcy skorzystają z nowego zwolnienia zarówno w przypadku gdy rozliczają się według skali podatkowej, jak i wtedy, gdy odprowadzają podatek liniowy. Zwolnienie obejmuje również przychody osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy na ryczałcie oraz rozliczający się podatkiem liniowym nie mogą korzystać z kwoty wolnej i ulgi prorodzinnej. W ich przypadku zwolnienie sprowadzi się zatem jedynie do ulgi 4+, a więc do kwoty 171 tys. zł na rodzinę."-zaznacza portal.

Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Sonda
Ile masz dzieci?
Najnowsze