Urząd Skarbowy

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express, Shutterstock Urząd Skarbowy

Zwrot podatku

Skarbówka zwraca Polakom więcej pieniędzy niż to wynika z rozliczenia PIT! To błąd? Wyjaśniamy

2023-03-23 3:53

W 2023 roku Polacy dostają rekordowe wzrosty podatków, często wysokości nawet 2-3 tysięcy złotych. Zdarzają się jednak sytuacje, że niektórzy otrzymują większe zwroty, niż wynikałoby ze złożonej przed deklaracji, a różnica potrafi wynosić nawet 1000 zł. Wyjaśniamy, czy w takich przypadkach mamy się czym martwić.

Wyższy zwrot podatku niż wynika z zeznania. Czy to błąd urzędu skarbowego?

Przy tegorocznym rozliczeniu dochodzi do sytuacji, w których Polacy dostawali na konto większe zwroty podatku, niż wynikało to z ich rozliczenia. Portal pit.pl przytacza historię pana Macieja, któremu w systemie wyświetlało 6969 zł zwrotu podatku, a na konto otrzymał kwotę wysokości 7964 zł.

Jak wyjaśnia portal, wyższy zwrot podatku niż zapisany w oświadczeniu wynika z ulgi dla klasy średniej, która miała rekompensować zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej. Rząd w lipcu ogłosił likwidację ulgi i zastąpił ją hipotetycznym podatkiem należnym. Podatnicy, którzy w tym roku tracili na reformie, otrzymali dodatkową kwotę.

Co jeśli zwrot podatku jest niższy niż wynika to z podatku PIT?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy otrzymują niższy zwrot podatku niż wynikałby z PIT. W takich przypadkach nasza nadpłata może być pomniejszona ze względu na inne zobowiązania podatkowe, lub np. zajęcia komornicze. Jeśli więc przysługiwał nam zwrot podatku, a jednocześnie mieliśmy zaległości w urzędzie skarbowej, nadpłata może zostać potrącona, lub możemy jej nie dostać w ogóle.

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy czekasz na zwrot podatku za 2022 rok?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany