Komornik

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Skarga na komornika. Jak ją złożyć?

2018-11-29 14:34

Od 1 stycznia 2019 roku wejdą w życie dwie nowe ustawy dotyczące spraw komorniczych - ustawa o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawa o kosztach komorniczych. Często jednak sama wizyta komornika czy pismo od niego paraliżuje nas i zapominamy, że mamy prawa, a komornik uprawnienia, których przekroczyć nie może.

Na każdym etapie postępowania masz prawo złożyć skargę na komornika, jeśli naruszy on procedurę egzekucyjną. Wszczęcie egzekucji nie pozbawia cię prawa do dobrowolnej spłaty zadłużenia. Dług możesz spłacić bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi.

Masz prawo zapoznać się z aktami postępowania egzekucyjnego, a jeśli masz zastrzeżenia do pracy komornika, możesz go zmienić. Możesz też złożyć na niego skargę. Masz prawo poskarżyć się na te czynności komornika, które naruszają twoje prawa lub im zagrażają (np. gdy spodziewasz się przeszukanie lokalu). Możesz też zaskarżyć każde zaniechanie dokonania czynności – gdy komornik nie podejmuje działania pomimo, że ma taki obowiązek– np. nie zakończył postępowania egzekucyjnego, choć dłużnik spłacił należność.

Składając skargę opłacasz opłatę stałą w wysokości 100 zł, ale możesz poprosić sąd o zwolnienie z tych kosztów. Skargę wnosisz do sądu za pośrednictwem zaskarżanego komornika.  Komornik powinien sporządzić uzasadnienie zaskarżonej czynności czy przyczyn jej zaniechania i przekazać dokumenty do właściwego sądu. Może też przyznać rację skarżącemu i uwzględnić skargę. Wówczas sąd nie będzie jej rozpoznawał (bo cały proces zakończy się u komornika), a ty nie ponosisz żadnych kosztów. Jednak trzeba pamiętać, że wniesienie, skargi nie wstrzymuje ani postępowania egzekucyjnego, ani wykonania zaskarżonej czynności.

Masz na 7 dni na złożenie skargi:

od dnia wykonania czynności, jeśli byłeś przy niej obecny lub zostałeś zawiadomiony o terminie tej czynności,

od dnia kiedy zostałeś poinformowany o dokonaniu czynności,

od dnia, w którym czynność powinna być dokonana, jeśli nie dostałeś zawiadomienia.

W treści skargi powinieneś wymienić konkretną zaskarżaną czynność (np. zajęcie rzeczy) i złożyć wniosek o zmianę, uchylenie lub o dokonanie czynności. Skargę musisz zwięźle uzasadnić i podpisać. Sąd powinien ją rozpatrzyć w ciągu tygodnia, a jeśli się nie zgadzasz z postanowieniem sądu, możesz złożyć zażalenie. Sąd może też na twój wniosek zawiesić lub wstrzymać w całości lub części postępowanie egzekucyjne (samo wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności) - jeśli złożyłeś skargę na nieprawidłowe wykonywanie egzekucji przez komornika.

Skarga na czynności komornicze musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych. To znaczy powinna zawierać:

- oznaczenie sądu, do którego składasz skargę,

- oznaczenie stron postępowania wraz ze wskazaniem adresów,

- oznaczenie rodzaju pisma,

- wskazanie sygnatury akt komorniczych,

- określenie zaskarżanej czynność lub zaniechania dokonania czynności,

- wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem,

- podpis osoby wnoszącą skargę.

Więcej o prawach dłużnika, przedawnieniach zadłużenia czy wstrzymaniu egzekucji komorniczej dowiesz się z „Poradnika dłużnika”. Możesz kupić go w kioskach i salonikach prasowych w cenie 3.99. „Poradnik dłużnika” można też zamówić na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz pod numerem telefonu (22) 590 55 55

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze