Wnętrze sklepu budowlanego

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wnętrze sklepu budowlanego

Sklepy nie podają cen, bo te zbyt szybko rosną

2021-12-07 12:22

W jednym warszawskich sklepów z częściami do mebli zrezygnowano z podawania cen. Wywieszono jedynie kartkę, z informacją, ze ceny rosną na tyle szybko, że trzeba pytać o nie w punkcie sprzedaży. Problem dotyczy głównie materiałów budowlanych, w tym drewna, które notują niemal nieustanny wzrost. Jak dowiedziała się Interia od właściciela sklepu, od momentu wyceny do realizacji mijają np. dwa miesiące, a przez ten czas cennik zdąży się zaktualizować. Ponadto klienci nie zawsze akceptują obecne ceny, więc branża musi schodzić z marż.

Wszystko drożeje, sklepy przestały podawać ceny

- Szanowni klienci, przepraszamy za brak aktualnych cen, który spowodowany jest spowodowany ciągłymi podwyżkami cen zakupu towarów. O aktualne ceny prosimy pytać w punkcie sprzedaży. Poprawne ceny pojawią się w przyszłym tygodniu. Dziękujemy za wyrozumiałość - czytamy na udostępnionym przez Interię zdjęciu kartki w jednym ze sklepów z akcesoriami meblowymi. Co więcej, nie wygląda na to, aby sytuacja się poprawiła.

ZOBACZ Polacy boją się dwucyfrowej inflacji! Czekają nas ciężkie czasy?

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

W rozmowie z Interią przedsiębiorca wywieszający kartkę przyznał, że ceny płyt meblowych wzrosły w tylko w tym roku o 30-40 proc. Jeszcze bardziej podrożały fronty lakierowane, co jest skutkiem droższej chemii, energii i kosztów pracy. Do tego dochodzą problemy z dostępnością, czy drożejące dostawy. W efekcie trudno wycenić zawczasu koszt układu. 

Ceny materiałów budowlanych idą w górę

Z analizy Polskich Składów Budowlanych wynika, że w październiku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 20 proc. w skali rok do roku. Płyty OSB w październiku podrożały o 101 proc., a izolacje termiczne o 54 proc. Droższe są również dachy, rynny, instalacje, ogrzewanie, oświetlenie, elektryka, cement, czy chemia budowlana. To przekłada się na coraz większe problemy w budowlance i wykończeniówce. 

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?

Za wysokimi cenami poszła reakcja klientów.  Jak mówi dla Interii Krystian Brymora analityk DM BDM, klienci nie zawsze akceptują wyceny, przez co firmy obniżają marże. Większe koszty firmy ponoszą z kolei przez rekordowe wartości praw do emisji CO2, co utrudnia znacznie produkcję. Oczywiście klienci bardziej liczący pieniądze, wcale w tym nie pomagają. Co więcej, zdaniem Brymora inflacja nie będzie przejściowa, zostanie z nami na dłużej, także w kwestii materiałów budowlanych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze