sztuka i komercja

Słynny artysta oskarża znaną markę odzieżową o kradzież! Zwrócił się z prośbą do sklepowych złodziei

2022-12-03 19:58

W listopadzie sieć obiegł zaskakujący komunikat. Znany artysta zajmujący się sztuką uliczną Banksy, oskarżył popularną markę odzieżową Guess o kradzież. W komunikacie udostępnionym za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, ze marka wykorzystała jego prace bez zgody autora. Zwrócił się również do sklepowych złodziei. W jakim celu?

Artysta oskarża markę odzieżową o kradzież. Zwraca się z apelem do złodziei sklepowych

Popularna marka odzieżowa Guess wypuściła kolekcję ubrań zawierającą nadruki projektów graficznych autorstwa Banksy’ego. "Graffiti Banksy’ego wywarło fenomenalny wpływ, który odbija się echem w popkulturze. Nowa kolekcja kapsułowa to sposób na okazanie mu wdzięczności poprzez modę" - podkreślał dyrektor kreatywny Guess Paul Marciano podczas premiery kolekcji.

Jak informuje portal Fashion Biznes kolekcja była reklamowana jako współpraca marki z artystą. Tymczasem okazało się, że ta kwestia mijała się z prawdą o czym poinformował sam Banksy. 18 listopada 2022 roku artysta opublikował na Instagramie zdjęcie przedstawiające witrynę sklepu Guess na Regent Street w Londynie na której znajdowały się produkty z nowej kolekcji oraz kopie dzieł artysty. Pod fotografią artysta umieścił podpis "Uwaga wszyscy złodzieje sklepowi. Proszę, idźcie do butiku Guess na Regent Street. Wzięli moje prace bez pytania. A może zrobicie to samo z ich ubraniami?"

Marka Guess zapewnia o legalności swoich działań

Po poście artysty marka Guess podjęła decyzję o zamknięciu sklepu na Regent Street. W oświadczeniu firma zapewnia jednak, że "legalnie pozyskała prawa do dzieł Bansky’ego za pośrednictwem strony trzeciej, a mianowicie firmy Brandalised, która twierdzi, że ma prawa do komercjalizacji i wykorzystywania dzieł tego artysty na towarach" - informuje Fashion Biznes.

Banksy mógłby zdecydować się na wytoczenie pozwu zarówno marce Guess jak i firmie Brandalised. Artysta chce jednak pozostać anonimowy za wszelką cenę. Na ten moment żadna ze stron nie pokusiła się o dodatkowy komentarz.

Sonda
Czy często kupujesz ubrania?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Najnowsze