WIBOR

i

Autor: getty images

Stopy procentowe

Spadną raty kredytów? Stabilne stopy procentowe, to spadek WIBOR-u

2023-01-16 10:43

Rada Polityki Pieniężnej zaprzestała na ostatnich posiedzeniach podnoszenia stóp procentowych. To nie tylko uchroniło kredytobiorców przed wzrostem rat, ale może spowodować nawet ich nieznaczny spadek. Stawka WIBOR 3M spadła do poniżej 7 proc., czyli poniżej poziomu notowanego pod koniec czerwca 2022 roku.

WIBOR spada, o ile spadnie rata kredytu?

Brak podwyżek stóp procentowych doprowadził do zmiany trendu we wskaźniku WIBOR. Jak pisze portal bankier.pl, wskaźnik od połowy listopada zaczął stopniowo obniżać się, stawka trzy miesięczna po raz pierwszy od końcówki czerwca 2022 roku zatrzymała się na poziomie poniżej 7 proc.

Co to oznacza dla kredytobiorców? Osoby, których raty kredytu są uzależnione od wskaźnika WIBOR mogą liczyć, że przy najbliższej aktualizacji odczytu wskaźników referencyjnych przez banki, spadną ich miesięczne zobowiązania. Bankier.pl wskazuje, że dłużnicy, którzy płacą raty według listopadowych spadek płacą najwyższe raty od początku spłaty zobowiązania (nie licząc kredytów z ponad 20-letnią historią), ale mogą spodziewać się obniżek.

Nie będą to jednak drastyczne zmiany. Bankier.pl wyliczył, że przy kredycie na 350 tys. zł z 25-letnim okresie spłaty, 2-punktową marżą rata spadnie o ok. 160 zł. Ponadto rata wciąż będzie niemalże dwukrotnie wyższa od okresu rekordowo niskich stóp procentowych, w których nastąpiło boom kredytowe. 

Co dalej ze stopami procentowymi?

Pojawiają się głosy, że RPP zakończyło już cykl podwyżek stóp procentowych. Tego nie można być pewnym i możliwe, że w zależności od sytuacji inflacyjnej i gospodarczej, mogą zostać podniesione. Z drugiej strony opierając się na obecnych prognozach, wiele wskazuje na to, że stopy procentowe mogą pod koniec 2023 roku nawet spadać. Odpowiedź na te pytania zapewne poznamy w najbliższych miesiącach.

Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Sonda
Spłacasz kredyt hipoteczny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze