Spółdzielnia socjalna działa w formie wspólnego przedsiębiorstwa prowadzonego w oparciu o pracę członków spółdzielni. Jej głównym celem jest reintegracja społeczna i zawodowa członków spółdzielni. Zwykle takie spółdzielnie socjalne tworzą osoby narażone na wykluczenie zawodowe lub społeczne. Spółdzielnie socjalne mogą być zakładane przez osoby fizyczne lub osoby prawne (np. organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego).
Zobacz: W tych branżach znajdziesz pracę
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych z rejestru REGON na koniec minionego roku w Polsce zarejestrowanych było 1,6 tys. spółdzielni socjalnych. Dla porównania rok wcześniej (2016) było ich 1,4 tys. Od 2006 r. liczba podmiotów zarejestrowanych sukcesywnie wzrastała. W ciągu ostatnich 3 lat zaobserwowano ich przyrost o blisko 1/5. Oznacza to, że taka forma działalności powoli przyjmuje się w naszym społeczeństwie.
Jaką działalność prowadzą spółdzielnie socjalne w Polsce? Według danych GUS działalność spółdzielni skupia się wokół kilku branż usługowych. Według danych rejestrowych blisko 19 proc. spółdzielni socjalnych prowadził działalność związaną z gastronomią i zakwaterowaniem. Najczęściej oferowane są usługi gastronomiczne - prowadzenie restauracji i innych punktów gastronomicznych (11 proc.) oraz przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych, w tym usługi cateringowe (6 proc.).
Stosunkowo duża część spółdzielni rejestruje działalność w zakresie usług administrowania oraz działalność wspierającą (18 proc). Ponad połowa z nich zajmowała się zagospodarowaniem terenów zielonych, a mniej niż połowa oferuje usługi sprzątające.
Polecane: Niemal co druga firma szykuje podwyżki
Wiele spółdzielni zajmuje się też oferowaniem usług z zakresu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (12 proc.), w tym wsparcie bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (5 proc.) oraz usługi związane z opieką dzienną nad dziećmi (3 proc.).
A co najbardziej kalkuluje się spółdzielniom? W 2016 r. przeciętne roczne przychody w spółdzielni socjalnej wyniosły 308 tys. zł, jednak połowa jednostek zgromadziła w 2016 r. nie więcej niż 146 tys. zł. Okazuje się, że największe przychody generują te spółdzielnie, które oferują opiekę zdrowotną i pomoc społeczną.