Daniel Obajtek

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Co dalej z cenami ropy i gazu?

Sprzedawali paliwo po 10 złotych za litr! Obajtek ich srogo ukarał

2022-02-25 13:00

Prezes PKN Orlen w czwartek ostrzegał paliwowych spekulantów i teraz postanowił ich ukarać. Chodzi o małe stacje benzynowe, które skupowały paliwo od Orlenu i za horrendalne kwoty sprzedawały je pod swoim szyldem. Sztucznie zawyżone ceny sięgały nawet 10 zł za litr! Szef płockiego koncernu Daniel Obajtek ogłosił w piątek, że PKN Orlen rozwiązuje umowy "z 9 stacjami sztucznie zawyżającymi ceny". - W drodze są wypowiedzenia dla właściciela 8 stacji kupujących nasze paliwa i 1 stacji korzystającej z naszego logo - potwierdził Obajtek.

Orlen ukarał paliwowych spekulantów

- W piątek wypowiedzieliśmy umowy dziewięciu stacjom, które sztucznie zawyżały ceny paliw - poinformował w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział, że koncern będzie stanowczo reagował na nieuczciwe praktyki stosowane przez właścicieli stacji benzynowych. Szef Orlenu w piątek w radiu RMF był pytany o zdjęcia i maile, które pokazywały stacje płockiego koncernu, na których ceny paliw były znacznie wyższe od tych na innych stacjach. Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że nie wszystkie stacje paliw płockiego koncernu, które funkcjonują pod marką Orlen - są własnością Orlenu. Przekazał, że w czwartek koncern zrezygnował ze współpracy z jedną stacją, która miała ceny paliw "nieadekwatne do sytuacji".

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie

- Wypowiedzieliśmy umowy dziewięciu stacjom. Jeśli pojawią się nieuczciwi hurtownicy czy nieuczciwe stacje, które korzystają z naszego paliwa, również wypowiemy im umowy. Nie pozwolimy tej sytuacji wykorzystać - podkreślił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Paliwo po 10 zł za litr! Kto manipuluje cenami?

W czwartek [24.02.2022] lider Agrounii Michał Kołodziejczyk udostępnił na Twitterze zdjęcia pylonu reklamowego i paragonu z jednej ze stacji paliw w gminie Błaszki w województwie łódzkim, która sprzedawała benzynę i olej napędowy po 9,99 zł za litr. „Wojna. Dziś po 10 zł/l. Jutro ma być po 15 zł/l. Pieniądze przestają mieć wartość” – napisał Kołodziejczyk. W tym samym poście oskarżył rząd o brak przygotowania zapasów paliw, a tym samym doprowadzenie do nagłego wzrostu ich cen na stacjach benzynowych.

Do zarzutów polityka Agrounii odniosła się rzecznika PKN Orlen. „Haniebny przykład dezinformacji. Pan Kołodziejczak próbując wywołać panikę związaną z wojną na Ukrainie, posługuje się przykładem stacji, która kupuje paliwo w hurcie między innymi od Orlenu i sprzedaje z ok. 100 proc. marżą!” – napisała Joanna Zakrzewska.

Jeszcze tego samego dnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział natychmiastowe rozwiązanie umowy ze stacją benzynową, która kupuje paliwo m. in. Orlenu i sprzedaje je z ok. 100 proc. marżą. - Spotka to wszystkie współpracujące z koncernem podmioty, które wykorzystują sytuację i manipulują cenami - przekonywał i w piątek słowa dotrzymał.

Sonda
Robisz zapas paliwa?

Wojna na Ukrainie podbija ceny paliw

W pierwszym tygodniu marca na stacjach będziemy notować ceny: 5,65-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 5,75-5,93 zł/l dla diesla i 2,73-2,85 zł/l dla LPG. Kierowcy boleśnie odczują skutki rosyjskiej inwazji - poinformował w piątek portal e-petrol.pl. "Wydawało się, że dzięki obniżce VAT na paliwa przynajmniej do połowy roku możemy zapomnieć o sześciozłotowych poziomach cen na stacjach paliw. Sytuację diametralnie zmieniła jednak rosyjska inwazja na Ukrainę, która szybko podbiła cenę ropy naftowej do trzycyfrowych poziomów i spowodowała, że kierowcy w Polsce zaczęli szturmować stacje benzynowe - zwrócił uwagę w piątkowym komentarzu e-petrol.pl.

"Mocnym impulsem do wzrostów na rynku naftowym była rozpoczęta w czwartkowy poranek rosyjska inwazja na Ukrainę. Ropa Brent ustanowiła wczoraj nowe tegoroczne maksimum cenowe na poziomie 105,79 dol., a w piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 100 dolarów za baryłkę" - stwierdził portal.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze