SZCZEPIONKA na koronawirusa w Polsce. Ile będzie KOSZTOWAĆ? Znamy szczegóły

2020-12-02 15:04 mos
Szczepionka na COVID-19 - dlaczego możemy jej nie dostać? Zaskakujący powód!
Autor: Getty Images

Polska podpisała umowę na zakup szczepionki przeciwko koronawirusowi, oświadczył na środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Polska ma umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Wcześniej tego samego dnia Wielka Brytania jako pierwsza dopuściła szczepionkę do użytku. Kiedy szczepionki zostaną rozdysponowane? Jaka będzie ich cena? Oto szczegóły.

Szczepionka na koronawirusa, w obliczu zagrożenia, jakim jest SARS-CoV-2, jest marzeniem wielu osób. Wszystko wskazuje na to, że już za chwile pojawi się w Polsce. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd zdradził, że Polska podpisała odpowiednie umowy i złożyła zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Umowy podpisano z firmami: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Polacy zastanawiają się, ile taka szczepionka będzie kosztowała, czy to możliwe, że jej cena będzie pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczegóły zdradził premier Mateusz Morawiecki i wyjaśnił, jak będzie rpzebiegał proces szczepienia. 

ZOBACZ TEŻ: Zimowe BUTY za 39 zł! MEGA wyprzedaże! Najlepsze promocje w CCC i Deichmannie

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć

Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dobrowolna, jednak premier zachęca, aby każdy poddał się szczepieniu. Zapewnia, że dzięki temu Polska ma szansę na szybsze zakończenie walki z wirusem i powrót do normalności. Jej cena wyniesie zero zł - szczepionka ma być dla wszystkich darmowa. Zastrzyki będą dwudawkowe. – Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – powiedział szef rządu. 

Proces szczepień ma przebiegać w następujący sposób:

  • rejestracja online
  • zgłoszenie do punktu szczepień
  • szczepienie i obserwacja
  • powtórzenie procesu (bez rejestracji)

Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji, że najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później mieszkańcy np. DPS. Kolejna grupa to służby mundurowe, które pracują przy walce z COVID-19. Później będą to osoby starsze powyżej 60. roku życia. 

Kiedy szczepionki na koronawirusa będą dostępne dla Polaków? Tego niestety nie wiadomo. Podczas konferencji nie padły konkretne terminy, a jedynie zapowiedzi kolejnych kroków ze strony rządu w tej sprawie. "Do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, którą będziemy szeroko konsultować" - powiedział minister Dworczyk. 

SPRAWDŹ TAKŻE: GIGANTYCZNE pieniądze dla walczących z koronawirusem. Jak je dostać?

Najnowsze