Wiemy, co z trzynastkami dla emerytów. Niepełnosprawni ufundują Emeryturę plus

i

Autor: Shutterstock Trzynastki PiS chce wypłacać z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnyc

Szokujące dane o trzynastkach dla emerytów! Wiele osób o tym nie wie [KOMENTARZ]

2019-12-23 11:53

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia posłowie przyjęli projekt ustawy finansowania trzynastek dla emerytów w 2020 roku. To świetna wiadomość dla seniorów. Są też jednak dwie złe informacje. Przede wszystkim tysiące emerytów nie załapie się na wypłatę trzynastej emerytury w przyszłym roku, a poza tym "trzynastka" dla seniorów to nie to samo, co trzynasta pensja w budżetówce.

Trzynastka dla emerytów 2020. Dla kogo Emerytura Plus
Świadczenie z programu Emerytura plus jest równe minimalnej krajowej emeryturze bądź rencie. W 2019 roku wypłaty wynosiły 1100 złotych brutto. W przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, ponownie emeryci i renciści otrzymają waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że do pewnego progu osoba pobierająca emeryturę i rentę, zwłaszcza ta najmniej otrzymująca z ZUS, może się spodziewać waloryzacji kwotowej w wysokości 70 złotych brutto. Powyżej kwota świadczenia wzrośnie o 3,24 proc. W tym przypadku najmniejsza emerytura krajowa wyniesie 1170 złotych brutto i tyle też emeryci i renciści otrzymają z programu Emerytura plus. Komu więc będzie przysługiwać trzynastka? Wypłatę dodatkowego świadczenia z ZUS dostaną zapewne te same osoby, co w 2019 roku. Czyli ci, którzy pobierają:

ZOBACZ TEŻ: Ważne zmiany w waloryzacji rent i emerytur 2020! Jaką podwyżkę dostaną emeryci?

- emerytury i renty w systemie powszechnym

- emerytury i renty rolników, służb mundurowych

- emerytury pomostowe

- świadczenia i zasiłki przedemerytalne

- renty socjalne

- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

- renty inwalidów wojennych i wojskowych

Emerytura Plus 2020. Kiedy wypłata trzynastek dla emerytów?
Jak się jednak okazuje, nie wszyscy mogą liczyć na na wypłatę trzynastki. W 2020 roku będą emeryci, którzy Emerytury plus nie zobaczą na swoim koncie. Teraz oficjalnie potwierdziło to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- (…) grupa osób, które na emeryturę przejdą pomiędzy 1 kwietnia 2020 a 31 grudnia 2020 nie nabędzie prawa do tego (Emerytura plus – przyp. red.) świadczenia w roku przejścia na emeryturę – tłumaczy prawnik Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Czternastki dla emerytów potwierdzone. Kto dostanie wypłatę podwójnej Emerytury plus?

Oznaczałoby to, że tysiące Polaków, którzy w przyszłym roku nabędą prawa emerytalne i zdecydują się na rozpoczęcie pobierania świadczenia z ZUS obiecanych trzynastek nie dostanie. Wypłata ich świadczeń dodatkowych z programu Emerytura plus nastąpi dopiero w 2021.

Trzynastka trzynastce nierówna
Zanim rząd PiS zdecydował się na wdrożenie programu Emerytura Plus, popularne "trzynastki" i "czternastki" znane były pracownikom budżetówki oraz poszczególnym grupom zawodowym np. górnikom. W ich przypadku 13. i 14. pensja oznacza dodatkowe wynagrodzenie równe właściwej płacy poszczególnych pracowników. Ta zasada nie dotyczy emerytów. 

- Należy pamiętać, że wysokość świadczenia to równowartość minimalnej emerytury (wg planów w 2020 roku wyniesie ona około 1000 zł netto), nie jest to więc znana z rynku pracy trzynastka jako równowartość jednej miesięcznej pensji. Każdy świadczeniobiorca otrzyma świadczenie w takiej samej wysokości, bez względu na to czy otrzymuje 1500 zł emerytury czy 4500 zł emerytury - przypomina Sobolewski w rozmowie z Superbiz.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze