Oszczędzający Polacy na przyszłą emeryturę

i

Autor: Shutterstock Oszczędzający Polacy na przyszłą emeryturę

Nie wszyscy emeryci dostaną trzynastki! Szokujące potwierdzenia rządu PiS

2019-12-17 15:47

Emerytura plus – nazywana także trzynastką dla emerytów i rencistów – jest już niemal pewna. Chociaż pojawiły się problemy z finansowanie dodatkowego świadczenia, które na stałe emerytom i rencistom obiecał Jarosław Kaczyński, to, zgodnie z rządowym projektem, trzynaste świadczenie będzie dla seniorów zagwarantowane. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy mogą liczyć na na wypłatę trzynastki. W 2020 roku będą emeryci, którzy Emerytury plus nie zobaczą na swoim koncie. Teraz oficjalnie potwierdziło to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Trzynastka dla emerytów 2020
ZUS trzynastkę dla emerytów i rencistów, czyli świadczenie Emerytura plus, przelał w tym roku wszystkim emerytom i rencistom. Osoby pobierające tego typu świadczenia niezależnie od ich wysokości dostali dodatkową, trzynastą wypłatę w wysokości równej minimum krajowemu. Jak informowaliśmy ostatnio, także w 2020 program Emerytura plus ruszy i dodatkowe, minimalne świadczenie otrzymają wszyscy. Jednak, po przeanalizowaniu ustawy przez Instytut Emerytalny, sytuacja nie jest tak oczywista dla każdego emeryta. Obaw o wypłaty trzynastej emerytury w 2020 r. nie rozwiał też rząd, który ustami resortu pracy potwierdził, że wielu seniorów w przyszłym roku nie dostanie 13-nastki. MRPiPS tłumaczy, że skoro w 2019 r. wprowadziło kontrowersyjny zapis, to w przyszłym roku też go zastosuje.

ZOBACZ TEŻ: Czternastki dla emerytów POTWIERDZONE! KTO I KIEDY dostanie wypłatę podwójnej Emerytury plus?

- (…) grupa osób, które na emeryturę przejdą pomiędzy 1 kwietnia 2020 a 31 grudnia 2020 nie nabędzie prawa do tego (Emerytura plus – przyp. red.) świadczenia w roku przejścia na emeryturę – tłumaczy Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Oznaczałoby to, że tysiące Polaków, którzy w przyszłym roku nabędą prawa emerytalne i zdecydują się na rozpoczęcie pobierania świadczenia z ZUS obiecanych trzynastek nie dostanie. Wypłata ich świadczeń dodatkowych z programu Emerytura plus nastąpi dopiero w 2021 (PiS chce zagwarantować wypłatę trzynastych świadczeń w co roku, o czym pisaliśmy TUTAJ).

Poprosiliśmy o komentarz i wyjaśnienia również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzialne za trzynastki dla emerytów i rencistów. Odpowiedź resortu potwierdza czarny scenariusz dla seniorów w 2020 roku.

- Zasady przyznawania świadczeń zostały określone jednakowo dla wszystkich świadczeniobiorców tj. przysługuje osobom, które w dniu 31 marca danego roku mają prawo do świadczeń określonych w ustawie - czytamy w komunikacie przesłanym w mailu dla Superbiz.pl. Tym samym rząd Mateusza Morawieckiego potwierdził, że w przyszłym roku spora grupa emerytów i rencistów nie dostanie trzynastki.

MRPiPS tłumaczy się, że zasady przyznawania dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego są analogicznie jak w przypadku ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. - Przyjęte zasady przyznawania dotychczasowego świadczenia jednorazowego nie budziły zastrzeżeń - czytamy w komunikacie.

- Zgodnie z przepisami projektu ustawy tylko te osoby, które na dzień 31 marca otrzymują przede wszystkim świadczenia takie jak emerytura i renta, otrzymają Emeryturę Plus. Jest to wprost dyskryminujące około 300 tysięcy potencjalnych emerytów którzy w 9 miesiącach osiągną wiek emerytalny - przekonuje Sobolewski.

Ekspert z Instytutu Emerytalnego dodaje, że złym pomysłem jest samo założenie programu Emerytura Plus. - Dużo lepsze byłoby wydanie 12 mld zł na waloryzacje rent i emerytur niż rozdawanie wyborczych prezentów - podkreśla.

Najnowsze