Smutny przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock Smutny przedsiębiorca

Nowy lockdown

Szokujący projekt ustawy. Rząd zamknie biznesy i nie wypłaci odszkodowania

2022-09-15 15:14

Projekt ustawy o ochronie ludności trafia do konsultacji. Przewiduje on wiele ograniczeń i zakazów dla przedsiębiorców w razie klęski żywiołowej i innego zagrożenia. Natychmiastowe wręcz zakazy czy nakazy będzie mogła wprowadzić Rada Ministrów, premier lub wojewoda. Problem polega na tym, że przepisy nie przewidują tak jak w pandemii szybkich rekompensat za zamknięcie firmy. Właściciele będą musieli liczyć na specustawę lub dochodzić praw w sądzie.

Nowe przepisy ważne dla przedsiębiorców

Projekt o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej trafia do konsultacji publicznych. Projekt proponuje trzy nowe, mniej nadzwyczajne stany: pogotowia, zagrożenia i stan klęski żywiołowej. W zależności od tego, który stan zostaje wprowadzony, wprowadzane są odpowiednie ograniczenia lub zezwolenia. W projekcie ustawy znajdują się zapisy dotyczące m.in. wprowadzania ograniczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w określonych warunkach. Zgodnie z nowymi zapisami Rada Ministrów, premier, wojewoda będą mogli ograniczyć prowadzenie działalności bez wypłaty odszkodowań. Projekt nie przewiduje rekompensat za straty firmy spowodowane decyzjami rządu.

Zgodnie z projektem ustawy o ochronie ludności moc utraci ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych. Jeżeli rozwiązanie takie weszłoby ostatecznie w życie, nie istniałaby regulacja pozwalająca przedsiębiorcom na otrzymanie rekompensat w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Przedsiębiorcy bez wsparcia?

Projekt przewiduje jedynie możliwość przyznania pracodawcy nieoprocentowanej pożyczki na wypłatę wynagrodzenia pracownikom i to tylko w sytuacji zupełnego braku środków. Niestety, nie ma takiego wsparcia dla osób np. prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg
Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze