2. Truskawki – zawartość wody 92%

i

Autor: Getty Images Tanie truskawki. Ceny wracają do normy

Tanie truskawki. Ceny wracają do normy

2021-06-11 15:01

Dobra wiadomość dla smakoszy truskawek. Ceny w końcu wracają do normy. Nie jest to jednak pocieszające dla właścicieli plantacji. Wszystko przez koszty produkcji, które przestają się opłacać. Zobacz, po ile można kupić truskawki.

Przełom wiosny i lata oznacza sezon na truskawki. I to właśnie te owoce Polacy kupują najczęściej. Niestety, ale przez kwietniowe przymrozki opóźniły się zbiory owoców spod osłon foliowych oraz truskawek gruntowych. Docieplanie owoców powodowało wyższe koszty, a owoców i tak było mało. Spóźniony sezon spowodował, że ceny truskawek zwalały z nóg. 

ZOBACZ: Wielka promocja na weekend w Kauflandzie. Rabaty na mięso, wędliny i szparagi, masło i ogórki za 3 zł, mleko i krakersy za darmo! [GALERIA]

Ceny truskawek spadają

W połowie maja na targu truskawki kosztowały nawet 25-30 zł za kilogram. W podobnej cenie można było kupić owoce także u przydrożnych sprzedawców. W ostatnich dniach ceny truskawek deserowych wyraźnie spadły. To dobra wiadomość dla konsumentów, ale zła dla rolników. Uprawa tych owoców przestaje im się opłacać. Niektórzy już teraz rozważają rezygnację z prowadzenia plantacji. 

- Cena przemysłowej truskawki zapowiada się bardzo słabo - zauważa na łamach "Gazety Wyborczej" plantatorka Monika, która od 10 lat zajmuje się hodowaniem truskawek. - Już wynosi 1,30 zł za kg, a pracownik dostaje 0,75 gr. A jeszcze trzeba zapewnić zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie. Co roku jest coraz gorzej, więcej chorób, większy nakład, a cena wciąż ta sama - dodaje zmartwiona. 

Ile wynoszą ceny truskawek obecnie? Na Rynku Hurtowym Bronisze truskawki można kupić w cenie 6-9 zł, w zależności od odmiany, jakości i dostępności towaru. Z kolei Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. truskawki w pojemnikach 0,5 kg kosztują 11-13 zł oraz w łubiankach (2 kg) są w cenie 15-22 zł. W Krakowie na Placu Targowym Rybitwy owoce możemy kupić w cenie 5,5 - 8 zł/ za kg.

SPRAWDŹ: Rewolucja w Polsacie. Rezygnują z tego po 15 latach [WIDEO]

Sonda
Czy w Twoim sklepie osiedlowym ceny truskawek wzrosły?
E-polska: wpływ pandemii na cyfryzację
Najnowsze