Pieniądze

i

Autor: Pixabay/gosiak1980 W reklamówce było 4000 złotych

Tarcza antykryzysowa 4.0: Wakacje kredytowe

2020-06-05 14:53

Koronawirus zamknął Polaków w domach. Spowolnienie gospodarki, to dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych, widmo bankructwa. Kryzys powstrzymać ma nowa tarcza antykryzysowa. Sejm przyjął ustawę zapewniającą kolejne przepisy mające wspomóc polską gospodarkę podczas kryzysu ekonomicznego. Sprawdzamy jak zmieniły się zasady wakacji kredytowych.

Tarcza Antykryzysowa ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa. Aby zapewnić płynność finansową, przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu narzędzi. Wśród nich znajduje się przesunięcie w czasie spłaty rat bankowych kredytów.

 Na czym polegają wakacje kredytowe i kiedy można z nich skorzystać? To rozwiązanie często stosowane w przypadku przejściowych problemów finansowych. Polega na zawieszeniu spłaty rat kredytu (w całości lub części) na określony czas (w większości dotychczasowych umów od 1 do 3 miesięcy). Warto w tym miejscu podkreślić, że tzw. „wakacje kredytowe” nie są nowym wynalazkiem stworzonym na potrzeby aktualnego kryzysu. Takie rozwiązanie od dawna było dopuszczane przez instytucje finansowe. Ze względu na obecne trudności po prostu uproszczono formalności.

ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres

- Dajemy prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca b.r. - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Ma to pozwolić osobom, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii w łatwiejszym zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami, bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Przewidziany w ustawie mechanizm zakłada m.in.:

  • Zawieszenie obowiązku spłacania kredytów konsumenckich, hipotecznych i kredytów w rozumieniu art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe , zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.
  • Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia.
  • W przypadku, w którym kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich.
  • Z zawieszenia wykonywania umowy kredytowej będą mogli skorzystać ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu.
  • Rozwiązanie wskazane w ustawie będzie dotyczyło umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r.

ZOBACZ TEŻ: Tarcza antykryzysowa 4.0 przyjęta. Zmiany w urlopach

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 5 VI (goście: Bortniczuk, Migalski)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze