lato plony

i

Autor: matuska/pixabay.com

Dobre prognozy dla rolników

Tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 r. Mówi wiceszef KOWR

2022-08-08 8:28

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych - przekazał PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 roku

KOWR poinformował za Głównym Urzędem Statystycznym, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami w 2022 r. jest o około 7 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi 5,9 mln ha, w tym pszenicy ponad 2,5 mln ha. Plony (efektywność z jednego hektara) zbóż podstawowych z mieszankami oceniono na poziomie o 6 proc. wyższym, niż w roku ubiegłym. GUS oszacował wzrost plonów wszystkich zbóż podstawowych, z tego w największym stopniu w przypadku żyta (o 9 proc. r/r), pszenżyta jarego (o 7 proc.) oraz pszenicy jarej i pszenżyta ozimego (po 5 proc.).

Jak dodano, na poziomie o 4 proc. wyższym od ubiegłorocznego oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy, gryki i prosa) mogą wynieść 26,6 mln ton - o 1 proc. mniej niż w 2021 r. Produkcja pszenicy osiągnie rekordowy poziom – 13 mln ton, o blisko 8 proc. wyższy niż w poprzednim roku. Mniejsze od ubiegłorocznych będą zbiory niektórych zbóż, w tym m.in. żyta (o 5 proc.) i jęczmienia (o 7 proc.).

"Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Ostateczne wyniki tegorocznych żniw będą w znacznym stopniu uzależnione od panujących warunków pogodowych w najbliższych tygodniach sierpnia" - wskazał zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Marcin Wroński.

Największą powierzchnię zasiewów skoszono w południowo-zachodniej części kraju

Wiceszef KOWR zwrócił uwagę, że tegoroczne żniwa w większości województw przebiegają przeważnie bez istotnych utrudnień i na obecnym etapie należy ocenić je jako zaawansowane. "Jednak ostatni weekend lipca przyniósł intensywne opady deszczu na południu, w centrum oraz na północy kraju, wstrzymując na dzień, dwa prace żniwne i zwiększając obawy o jakość ziarna. Słoneczna pogoda w pierwszych dniach sierpnia pozwoliła na intensyfikację prac żniwnych" - zauważył.

KOWR wyjaśnił, że postęp prac polowych jest zróżnicowany regionalnie. Im dalej na północ kraju, tym zaawansowanie zbiorów jest mniejsze. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z oddziałów terenowych KOWR, zbiory jęczmienia ozimego w Polsce zbliżają się ku końcowi na przeważających obszarach kraju. W niektórych rejonach kraju skoszono już całą powierzchnię zasianego jęczmienia. Na półmetku są zbiory tego zboża w woj. warmińsko-mazurskim i lubelskim (zaawansowanie ok. 50 proc.).

Dodano, że na obszarze całego kraju trwają żniwa pszenicy ozimej. Największą powierzchnię zasiewów skoszono w południowo-zachodniej części kraju, natomiast na północnym-wschodzie żniwa są najmniej zaawansowane. Najbardziej zaawansowane są zbiory pszenicy w województwie opolskim (50-90 proc. w zależności od regionu) oraz w woj. dolnośląskim (77 proc.) natomiast w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim żniwa dopiero się rozpoczęły.

Ośrodek dodał, że według oceny firmy analitycznej InfoGrain dotychczasowe plony pszenicy wahają się w zależności od stanowiska od 5 t/ha do 9 t/ha.

Dobre wyniki dla zbioru plonów

KOWR wyjaśnił, że bardzo zróżnicowane jest zaawansowanie zbiorów żyta. Największą powierzchnie skoszoną tego zboża odnotowano w województwie opolskim (zaawansowanie 90 proc.), dolnośląskim (77 proc.) i kujawsko-pomorskim (65 proc.). Najmniej żyta zebrano w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

W kraju trwa też zbiór rzepaku ozimego, który jest najbardziej zaawansowany w województwach: dolnośląskim (90 proc.), kujawsko-pomorskim (80 proc.) i mazowieckim (78 proc.), natomiast na północy kraju zbiory są na niższym poziomie.

"Z posiadanych informacji wynika, że jakość i parametry ziarna w obecnym sezonie są określane przez rolników jako dobre i bardzo dobre. Również w przypadku rzepaku ziarno na ogół charakteryzuje się prawidłową wilgotnością i dobrym poziomem zaolejenia. Niestety, wyższe niż w roku ubiegłym są ceny usług koszenia kombajnem, prasowania słomy czy też innych prac związanych ze żniwami. Jest to konsekwencją m.in. wyższych cen paliw" - wskazał wiceszef KOWR.

Ośrodek dodał, że podmioty skupujące są przygotowane i zainteresowane skupem ziarna, jednak dostawy z tegorocznych zbiorów są niewielkie. Lokalnie odnotowuje się niewielkie kolejki w skupach. Niektóre podmioty nadal realizują kontrakty zeszłoroczne. Skup przebiega płynnie, bez opóźnień w odbiorze.

Tylko część rolników decyduje się na sprzedaż zebranego zboża, a pozostali magazynują ziarno w oczekiwaniu na korzystniejsze ceny. Rolnicy w ostatnich latach zwiększyli powierzchnie magazynowe w swoich gospodarstwach, między innymi dzięki popularności metalowych silosów zbożowych. To bardzo dobrze, ponieważ nie są zmuszeni sprzedawać zboża prosto z pola, mogą sami zdecydować o korzystnym dla siebie terminie sprzedaży – podsumował Marcin Wroński.

Sonda
Czy popierasz prostesty rolników organizowane przez Agrounię?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany