Black Friday

i

Autor: Freepik Gdzie na Black Friday w Toruniu?

Black Friday

To ostatni taki Black Friday. KE wprowadza przepisy, które zablokują pseudopromocje

2022-11-18 14:11

Prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy Omnibus dobiegają końca. Wspomniana dyrektywa unijna reguluje zasady działalności branży e-commerce. Jej główne zadanie to ukrócenie nieuczciwych praktyk takich jak zawyżanie cen przed wprowadzeniem tzw. obniżek. Ta praktyka często stosowana jest w okresie wyprzedaży, np. z okazji Black Friday. Niestety, zdarza się, że zaglądamy pod metkę z rzekomą obniżką i dopiero okazuje się, że cena jest wyższa niż przed "obniżką".

Black Friday bez oszukanych zniżek

Black Friday kojarzy nam się z ogromnymi obniżkami cen. Zgodnie  z tradycją przypada on na pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Black Friday 2022 przypada na 25 listopada. Na ten dzień czeka wielu łowców okazji. Niestety, zdarza się, że w Black Friday sprzedawcy nabijają klientów w butelkę i oferują produkty po cenach wyższych niż przed Black Friday. W tym roku najprawdopodobniej ostatni raz takie zachowania ujdą im płazem. Nowe unijne  przepisy, które w końcu w pełni mają wejść w Polsce w życie,  definitywnie zakazują takich praktyk pod groźbą kary rzędu nawet 10 proc. obrotu z poprzedniego roku (prawo wymierzenia takiej kary ma mieć prezes UOKiK).

Dyrektywa Omnibus wprowadza wymóg, by w przypadku obniżki, obok nowej ceny została umieszczona najniższa cena, jaka obowiązywała w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem promocji (oczywiście termin 30 dni nie dotyczy produktów świeżych z krótkim terminem ważności). Platformy marketplace’owe, czyli np. Allegro, Amazon, czy sprzedażowa platforma Facebooka, będą też miały obowiązek informowania o tym, czy dany sprzedający jest przedsiębiorcą czy osobą prywatną.

Koniec fałszywych opinii produktów i usług

To nie koniec zmian. Na baczności muszą także trzymać się osoby, które ocenią w sieci produkty i usługi. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy, który to publikuje w sieci lub zleca publikację  fałszywych opinii na temat  swoich produktów, grozi kara rzędu nawet 40 tys. zł. 

Sonda
Planujesz zakupy w Black Friday 2022?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Najnowsze