Pieniądze to nie wszystko. Rafał Baniak, gościem Huberta Biskupskiego

i

Autor: SUPER EXPRESS "Pieniądze to nie wszystko". Rafał Baniak, gościem Huberta Biskupskiego

Trzeba podnosić stopy procentowe i zakończyć licytację na obietnice. Rafał Baniak w programie "Pieniądze to nie wszystko"

2022-07-06 21:00

Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i widmo światowego kryzysu, to największe bolączki polskiej gospodarki. W programie "Pieniądze to nie wszystko" Huberta Biskupskiego, prezes Pracodawców RP Rafał Baniak przyznał, że podwyżki stóp procentowych są "do przewidzenia". Zaapelował również o spójną politykę rządu, który jego zdaniem są rozbieżne z antyinflacyjnymi działaniami banku centralnego.

Rafał Baniak o inflacji: rząd dolewa oliwy do ognia

Jak powiedział Rafał Baniak w rozmowie z Hubertem Biskupskim stwierdził, że inflacji winne są zarówno czynniki geopolityczne (wojna, pandemia), jak i krajowe w postaci polityki i zaniedbań RPP. Zauważył również, że nie wiadomo, czy jesteśmy jeszcze w peaku inflacji, ale teraz należy robić wszystko aby wzrost cen wyhamować. Do tego jednak trzeba spójnej polityki państwa i banku centralnego.

Nie może być tak, że RPP i NBP przez podnoszenie stóp procentowych próbują zahamować inflację, natomiast rząd swoimi działaniami, takimi jak podnoszenie płacy minimalnej, transfery socjalne, zapowiedzi o kolejnych daninach dolewa oliwy do ognia. To działanie w naszej ocenie mocno nieodpowiedzialne i rozbieżne z tym co robi bank centralny - stwierdził Rafał Baniak.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Rafał Baniak apeluje do polityków o zakończenie licytacji na obietnice 

Prezes Pracodawców RP podkreślił, że przedsiębiorcy oczekują bliskiej i spójnej współpracy NBP z rządem. Jak stwierdził, zdaje sobie sprawę ze zbliżających się wyborów i przerzucania się obietnicami wyborczymi. Uczulił jednak, że taka taktyka może mieć fatalne skutki dla gospodarki.

- Boimy się tej licytacji "kto da więcej", bo to może być groźne dla gospodarki i dla każdego obywatela, bo drożyznę, także w kosztach kredytów, energii, finansuje podatnik - powiedział Baniak 

Sonda
Czy wierzysz, że rząd powstrzyma inflację?
Najnowsze