Pieniądze to nie wszystko. Rafał Baniak, gościem Huberta Biskupskiego

i

Autor: SUPER EXPRESS "Pieniądze to nie wszystko". Rafał Baniak, gościem Huberta Biskupskiego

Trzeba podnosić stopy procentowe i zakończyć licytację na obietnice. Rafał Baniak w programie "Pieniądze to nie wszystko"

2022-07-06 21:00

Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i widmo światowego kryzysu, to największe bolączki polskiej gospodarki. W programie "Pieniądze to nie wszystko" Huberta Biskupskiego, prezes Pracodawców RP Rafał Baniak przyznał, że podwyżki stóp procentowych są "do przewidzenia". Zaapelował również o spójną politykę rządu, który jego zdaniem są rozbieżne z antyinflacyjnymi działaniami banku centralnego.

Rafał Baniak o inflacji: rząd dolewa oliwy do ognia

Jak powiedział Rafał Baniak w rozmowie z Hubertem Biskupskim stwierdził, że inflacji winne są zarówno czynniki geopolityczne (wojna, pandemia), jak i krajowe w postaci polityki i zaniedbań RPP. Zauważył również, że nie wiadomo, czy jesteśmy jeszcze w peaku inflacji, ale teraz należy robić wszystko aby wzrost cen wyhamować. Do tego jednak trzeba spójnej polityki państwa i banku centralnego.

Nie może być tak, że RPP i NBP przez podnoszenie stóp procentowych próbują zahamować inflację, natomiast rząd swoimi działaniami, takimi jak podnoszenie płacy minimalnej, transfery socjalne, zapowiedzi o kolejnych daninach dolewa oliwy do ognia. To działanie w naszej ocenie mocno nieodpowiedzialne i rozbieżne z tym co robi bank centralny - stwierdził Rafał Baniak.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Rafał Baniak apeluje do polityków o zakończenie licytacji na obietnice 

Prezes Pracodawców RP podkreślił, że przedsiębiorcy oczekują bliskiej i spójnej współpracy NBP z rządem. Jak stwierdził, zdaje sobie sprawę ze zbliżających się wyborów i przerzucania się obietnicami wyborczymi. Uczulił jednak, że taka taktyka może mieć fatalne skutki dla gospodarki.

- Boimy się tej licytacji "kto da więcej", bo to może być groźne dla gospodarki i dla każdego obywatela, bo drożyznę, także w kosztach kredytów, energii, finansuje podatnik - powiedział Baniak 

Sonda
Czy wierzysz, że rząd powstrzyma inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze