500 plus, Emerytura plus popularnie nazywana trzynastkami dla emerytów, 300 plus czyli Dobry start czy też Mama 4 plus potocznie okrzyknięta matczynymi emeryturami, choć przysługują one także ojcom. To między innymi dzięki tym programom socjalnym Prawo i Sprawiedliwość, w dużej mierze, wygrywa z rzędu kolejne wybory w Polsce. Sami emeryci są potężnym elektoratem, bowiem w naszym kraju jest ich niemal 6,5 miliona, choć śmiało można założyć, że na emeryturze jest więcej Polaków, gdyż społeczeństwo mamy starzejące się, a ostatnie dane GUS dotyczą 2017 roku. Nic dziwnego, że po sukcesie w eurowyborach, przed którymi Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zapowiedział a rząd zapewnił trzynastki dla emerytów w 2019 roku, w wyborach do polskiego parlamentu ponownie padły obietnice dla seniorów i rencistów. Tym razem były premier, jak i aktualny – Mateusz Morawiecki – obiecali nie tylko Emeryturę plus w 2020 roku, ale i „super” Emeryturę plus 2021, kiedy to emeryci zobaczyć mają trzynaste i czternaste świadczenie z ZUS na swoim koncie. Problem pojawił się po wyborach, bowiem w budżecie nie uwzględniono funduszy na dodatkowe świadczenie dla seniorów.
Zadbaj o serce! CZYTAJ>>>
Niepełnosprawni sfinansują trzynastki dla emerytów? Senatorzy nie chcą takiej emerytury plus
Gdy problem budżetu wyszedł na jaw, po kolei politycy PiS uspokajali i zapewniali, że Emerytura plus w 2020 roku będzie. W końcu o kwestię trzynastek zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zapewnił nas, że sytuacja emerytów i rencistów będzie podobna jak w poprzednim roku. W skrócie – rok temu także nie było w budżecie pieniędzy na trzynastki, a te zostały wypłacone.
- W 2019 roku wypłata tego świadczenia była możliwa dzięki bardzo dobrej sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w szczególności uszczelnieniu i uproszczeniu systemu poboru składek. Pozwoliło to na wygospodarowanie z FUS środków na wypłatę „13 emerytury”, bez ich uprzedniego zaplanowania w budżecie państwa na rok 2019. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 – tłumaczyło nam Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Wypłata „trzynastej emerytury” silnie wpisała się w działania wsparcia osób znajdujących się w trudnym położeniu materialnym, pobierających najniższe świadczenia – stwierdził resort.
W 2020 roku wygospodarowanie środków z FUS na Emeryturę plus ma być… pożyczką. Senacka Budżetu i Finansów Publicznych oceniła, że przyjęta przez Sejm ustawa, by fundusz wspierający niepełnosprawnych, który ma zostać przekształcony w Fundusz Solidarnościowy, przekazał do FUS 9 mld złotych na refundację trzynastych emerytur, samemu zaś zaciągając kredyt z Funduszu Rezerwy Demograficznej, zrodzi wątpliwości co do jasnego przepływu finansów finansów.
- To jest próba omijania budżetu! - grzmiał, w wypowiedzi dla radia Eska, senator KO i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
W związku z tym komisja senacka odrzuciła ustawę. Czy to przekreśla wypłatę trzynastek dla emerytów i rencistów w 2020 roku? Bynajmniej. Ustawa o Emeryturze plus wróci do Sejmu, zaś zdanie senackiej komisji w tej sprawie może okazać się tylko „opinią”, która zostanie pominięta. Załóżmy więc, że PiS spełni swoje obietnice na rok 2020.
Kiedy wypłata trzynastek dla emerytów i rencistów? Emerytura plus w 2020 roku
W przyszłym roku, podobnie jak w 2019, na wiosnę Polaków czekają wybory. Miniony maj upłynął pod znakiem eurowyborów, zaś w 2020 roku zdecydujemy, czy prezydent Andrzej Duda otrzyma reelekcję, czy też w fotelu prezydenckim zasiądzie inny kandydat. Można więc śmiało oczekiwać, że PiS będzie się głowił i troił, by emerytom i rencistom zapewnić trzynastki i to przed wyborami prezydenckimi. W powoli dobiegającym końca 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość, a dokładniej jej prezes, Jarosław Kaczyński, Emeryturę plus obiecał już na początku kampanii wyborczej. Prezydent ustawę o trzynastkach podpisał niemal na sam koniec, bo 23 kwietnia 2019 roku, tym samym emeryci pierwsze wypłaty otrzymali już w maju. Teraz wypłaty Emerytury plus mogą ruszyć wcześniej.
- Może będzie przyspieszenie. W zeszłym roku trzynastka była w maju, teraz planujemy na maj albo na kwiecień. Jeszcze zdecydujemy o tym – oznajmił pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki w studio radia RMF FM.
Byłby to nie lada prezent dla emerytów i rencistów w Polsce. W marcu bowiem, jak co roku, czeka ich waloryzacja rent i emerytur. Zaraz później więc mieliby otrzymać także dodatkowe, trzynaste świadczenie.
Jaka trzynastka w 2020 roku? Kto otrzyma Emeryturę plus?
Świadczenie z programu Emerytura plus jest równe minimalnej krajowej emeryturze bądź rencie. W 2019 roku wypłaty wynosiły 1100 złotych brutto. W przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, ponownie emeryci i renciści otrzymają waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że do pewnego progu osoba pobierająca emeryturę i rentę, zwłaszcza ta najmniej otrzymująca z ZUS, może się spodziewać waloryzacji kwotowej w wysokości 70 złotych brutto. Powyżej kwota świadczenia wzrośnie o 3,24 proc. W tym przypadku najmniejsza emerytura krajowa wyniesie 1170 złotych brutto i tyle też emeryci i renciści otrzymają z programu Emerytura plus. Komu więc będzie przysługiwać trzynastka? Wypłatę dodatkowego świadczenia z ZUS dostaną zapewne te same osoby, co w 2019 roku. Czyli ci, którzy pobierają:
- emerytury i renty w systemie powszechnym
- emerytury i renty rolników, służb mundurowych
- emerytury pomostowe
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne
- renty socjalne
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
- renty inwalidów wojennych i wojskowych