Twoja bezpieczna instalacja

2008-12-08 3:00

Gaz - twoja dobra energia. Odcinek 7.

Ekspet radzi

Pani Beata z Radomia chciałaby korzystać w swoim domu z gazu ziemnego. - Czy ja też mogę zostać odbiorcą gazu? Jak to załatwić? Od czego zacząć? - dopytuje pani Beata.

KRZYSZTOF HUBISZTA, ekspert PGNiG:

Praktycznie każdy może korzystać z zalet gazu ziemnego. Aby zostać odbiorcą tego ekologicznego, taniego i uniwersalnego paliwa, na początek wystarczy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta gazowni. Zanim jednak gaz popłynie do naszego domu, a my będziemy mogli cieszyć się komfortem w mieszkaniu ogrzewanym tym paliwem, korzystać z ciepłej wody lub gotować na gazie, musi powstać bezpieczna instalacja łącząca budynek z gazociągiem. Budowę przyłącza można zlecić samodzielnie lub zajmie się tym nasz dostawcagazu ziemnego. On także załatwia większość pozwoleń wymaganych przy takiej inwestycji.

Instalacja gazowa musi być bezpieczna.

Dlatego prawo budowlane dokładnie określa, jak należy montować urządzenia gazowe.

Szafka gazowa z gazomierzem i zaworem głównym powinna znajdować się na zewnątrz budynku, w linii ogrodzenia, min. 0,5 m od powierzchni terenu, aby można było łatwo się do niej dostać w razie zagrożenia i szybko odciąć dopływ gazu.

Kuchenkę gazową, podgrzewacz wody, kocioł c.o. lub inne urządzenie gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości min. 2,2 m. Drzwi do takich pomieszczeń powinny otwierać się na zewnątrz.

Kotły do ogrzewania o mocy do 30 kW (takich używa się w budownictwie jednorodzinnym) muszą znajdować się w pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 8 m sześc. oraz być na stałe podłączone do przewodu spalinowego.

CZY WIESZ, ŻE...

Z dostawcą gazu należy skontaktować się nie tylko wtedy, gdy budujemy nowy dom lub remontujemy stary i chcemy korzystać z gazu ziemnego. Jest to konieczne także wówczas, gdy planujemy rozbudowę istniejącej już instalacji gazowej lub przyłączenie do niej kolejnych urządzeń - na przykład gazowego kotła c.o., gazowego podgrzewacza wody, kominka gazowego, itp.

Czytelnicy "SE" pytają

- Czy można używać butli z gazem propan-butan, jeśli w budynku jest instalacja z gazem ziemnym?

- Nie. Zabrania tego prawo budowlane.

- Jeśli płomień ma dziwny kolor i strzela, to oznacza to, że gaz ma złą jakość?

- Nie. Płomień prawidłowo spalanego gazu ziemnego powinien mieć barwę jasnoniebieską. Kolor żółty lub pomarańczowy wskazuje na niepełne spalanie, przez co zwiększamy zużycie gazu. Niewielkie opiłki, zabrudzenia w instalacji także mogą zmienić barwę płomienia podobnie jak zabrudzone palniki czy powierzchnie garnków. Płomień innego koloru oznacza niepełne spalanie gazu, a nie złą jego jakość. Dlatego należy zlecić serwisantowi przeprowadzenie przeglądu technicznego kuchenki.

- Ile kosztuje założenie licznika gazowego?

- Nic. Nie ma żadnych opłat za założenie licznika. Wyjątek stanowi ponowne założenie licznika, np. po wznowieniu dostawy gazu wstrzymanej za niepłacenie rachunków (po uregulowaniu zaległości za gaz).

- Jak można sprawdzić, czy gazomierz działa prawidłowo?

- Na zgłoszenie klienta takie kontrole dokonywane są bezpłatnie przez pracowników gazowni za pomocą tzw. gazomierza kontrolnego. Gdy okaże się, że konieczna jest wymiana gazomierza - nowy licznik zostanie zamontowany bez pobierania żadnych opłat.

Tak się przyłączysz do gazowej sieci Krok po kroku Krok 1: zapytaj o gaz dla ciebie

W Biurze Obsługi Klienta należy złożyć wniosek o wydanie oświadczenia o zapewnieniu dostawy gazu ziemnego oraz wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej dla odbiorców zużywających nie więcej niż 10 m sześc./h paliwa (I grupa przyłączeniowa, czyli klienci używający gazu do gotowania, ogrzewania itd.). Potrzebne dokumenty to: mapa terenu do celów projektowych (w skali 1:500, 1:1000 lub 1:2000) z zaznaczonym obiektem, do którego ma być doprowadzone paliwo gazowe oraz poświadczenie tytułu prawnego do nieruchomości (w formie aktu notarialnego, odpisu księgi wieczystej czy umowy najmu lub dzierżawy). Wnioski można składać osobiście w BOK lub wydrukować formularze ze strony internetowej www.pgnig.pl i wypełnione odesłać pocztą. Do załatwienia tych formalności można też upoważnić kogoś z rodziny lub sąsiada. Pełnomocnictwo powinno być jednak udzielone na piśmie. W ciągu 30 dni klient otrzyma informację, czy istnieją techniczne możliwości dostarczenia gazu do jego domu. Dokument ten potwierdza możliwość przyłączenia do sieci gazowej, można go odebrać osobiście w BOK lub otrzymać listem na wskazany wcześniej adres.

Krok 2: podpisz umowę

Jeśli nie ma przeszkód technicznych ani ekonomicznych w dostarczaniu gazu, można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do BOK wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej (dostępny w BOK lub na www.pgnig.pl). Do wniosku należy załączyć oświadczenie o zapewnieniu dostawy paliwa gazowego. Na podstawie tych dokumentów zostanie przygotowana umowa, w której określone będą termin i koszt wykonania przyłącza. Realizacją budowy i załatwieniem związanych z tym formalności (m.in. wykonaniem projektu instalacji i uzyskaniem niezbędnych akceptacji) zajmie się operator zarządzający siecią gazową. To on buduje sieć doprowadzającą gaz do budynku, montuje zawór główny z reduktorem oraz gazomierz.

Krok 3: zajmij się instalacją wewnętrzną

Z wykonaniem instalacji gazowej w domu nie trzeba czekać do momentu aż do budynku zostanie doprowadzony gaz. Po podpisaniu umowy o przyłączenie do sieci gazowej można zlecić wykonanie wewnętrznej instalacji. Po zakończeniu prac instalację muszą jeszcze sprawdzić gazownik i kominiarz. Należy też zamontować szafkę na gazomierz i zawór główny. Pamiętaj, że na przebudowę lub wykonanie instalacji gazowej trzeba uzyskać pozwolenie w wydziale architektury urzędu miasta (konieczne jest m.in. wykonanie projektu instalacji wraz z oświadczeniem projektanta i sprawdzającego o sporządzeniu dokumentu zgodnie z prawem budowlanym i wiedzą techniczną).

Krok 4: zapewnij sobie dostawy

Gdy instalacja jest już gotowa, należy raz jeszcze odwiedzić BOK i podpisać kompleksową umowę dostarczania paliwa gazowego, co gwarantuje systematyczne dostawy gazu, a także złożyć oświadczenie o gotowości wewnętrznej instalacji do napełnienia gazem.

Krok 5: odkręć kurek

Teraz już można bez przeszkód cieszyć się korzystaniem z gazu ziemnego!

Więcej informacji

Masz pytania? Chciałbyś się dowiedzieć więcej? Mnóstwo cennych informacji znajdziesz na stronie www.pgnig.pl, a także pod numerem infolinii 0801-809-900 (dla telefonów komórkowych 032 757-88-88) czynnym od poniedziałku do soboty w godz. 8 -21.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze